Musa Anter'in yaşamı sahnede

Tiyatro Avesta yapımı Aydın Orak’ın yönetip oynadığı "Araf / İki Ülke Arasında" adlı oyun yarın saat 19.00'da İsmail Beşikci Vakfı'nda sahneleniyor.

15 Şubat 2013 Cuma, 15:40
Abone Ol google-news

Oyun, Kürt aydınlarından Musa Anter’in 55 yıllık yaşamını anlatırken, faili meçhul bir cinayete kurban gitmesine dikkat çekerek, günümüzde hala aydın cinayetlerinin devam ettiğine işaret ediyor. Kürt aydını Anter’in, bir diğer deyişle Araf’ın, iki dil ve iki kültür arasındaki köprü görevini bir kez daha hatırlatan oyun, ülkemizdeki toplumsal barışı, hoşgörüyü ve bugünlerde unutulan kardeşliği hatırlatıyor. Araf, Tiyatro Avesta’nın tüm yapımları gibi Kürtçe oynanıyor.
 
2008'de Cihan Şan'ın yazdığı Musa Anter'in yaşamını anlatan Araf/İki Ülke Arasında adlı tek kişilik oyun, İsveç, Avusturya, İsviçre, Almanya ve Türkiye'nin birçok il ve ilçesinin yanı sıra Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nde sahnelendi. Araf, XI. Lions Tiyatro Ödülleri'nce Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülü aldı ve Tiyatro Tiyatro Ödülleri'ne aday gösterildi.

Oyun sonrası oyuncu ve yönetmen Aydın Orak ile de söyleşi gerçekleşecek. Oyunun  geliri İsmail Beşikci Vakfı'na verilecek.