Mustafa Özbek tutuklandı

Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Adliyesi'nde sorgusu tamamlanan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek tutuklandı. Araştırmacı Erhan Göksel ise serbest bırakıldı. Ergenekon operasyonunun son dalgasında gözaltına alınan 26 kişiden 18'i tutuklanmış oldu.

26 Ocak 2009 Pazartesi, 07:42
Abone Ol google-news

Ergenekon soruşturması kapsamında düzenlenen son operasyonda gözaltına alınan 26 kişiden 7'si askeri personel, 10'u polis, biri de Sendika Genel Başkanı olmak üzere 18 kişi tutuklandı.

22 Ocak perşembe günü İstanbul, Ankara, Antalya, Kahramanmaraş, Elazığ, Şırnak, Tokat ve Sivas'ın da bulunduğu bazı illerde gerçekleştirilen operasyonlarda, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve araştırmacı Erhan Göksel'in de aralarında bulunduğu 26 kişi gözaltına alındı.

Bu operasyon kapsamında gözaltına alınan ve İstanbul Merkez Komutanlığı'nda işlemleri tamamlanan muvazzaf subaylardan aralarında Şırnak'ta görevli Teğmen Emre Baltacı, Tuzla'da görevli Jandarma Teğmen Onur Özdemir ve yine Tuzla'da görevli Teğmen Cihan Arık'ın da bulunduğu 7'si, sevk edildikleri Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde tutuklandı. Muvazzaf subaylardan biri ise savcılıkça serbest bırakıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan Elazığ Özel Harekat Şube Müdürü Ayhan Atabek, Antalya Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görevli Emniyet Amiri Servet Kaynak ile diğer polisler Fahri Süslü, Muhterem Bağcı, Bülent Güngördü, Mehmet Dalagan, Kenan Temur, Zerran Atik, Kemalettin Balcı ve Murat Çavdar ''silahlı terör örgütü üyesi olmak'' suçundan tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu.

Polis memuru F.K.U. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ile araştırmacı Erhan Göksel ise savcılık sorgularının ardandan ''Ergenekon terör örgütüne üye oldukları'' gerekçesiyle tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul 14. Ağır Cezam Mahkemesi'ne sevk edildiler.
Mahkeme, Özbek'in tutuklanmasına, Göksel'in ise serbest kalmasına karar verdi.
Özbek, kararın ardından Metris Cezaevi'ne gönderildi.

Soruşturma kapsamında savcılık tarafından sorguları tamamlanan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mecit Hazır, Genel Sekreteri Muharrem Aslıyüce, Genel Başkan Yardımcısı ve Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pevrul Kavlak, sendika çalışanı olduğu öne sürülen Süleyman Erdinç ile gazeteci Ünal İnanç da serbest bırakıldı.
Öte yandan, aynı operasyon sırasında gözaltına alınan Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı Savaş Avcı ise Sivas'a gönderildi.

 

H.Ç serbest bırakıldı

22 Ocak Perşembe günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yakalama emri çıkarılan Uluborlu İlçe Jandarma Komutanı Astsubay H.Ç, Ankara'da Merkez Komutanlığı'na teslim oldu ve İstanbul'da savcılık tarafından alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Perşembe günü Uluborlu'da aranan H.Ç'nin yıllık izinde olması nedeniyle Ankara'da bulunduğu belirtildi.
 

41 tutuklu

Soruşturma kapsamında, aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Kurmay Albay Cengiz Köylü, Kurmay Albay Mustafa Koç, Yarbay Mustafa Dönmez, Üsteğmen Taylan Özgür Kırmızı, Üsteğmen Muhammet Sarıkaya, emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan, gazeteci Tuncay Özkan ve 3 teğmenin de yer aldığı 41 kişi tutuklu bulunuyor.

Olayla ilgili tutuklanan ve aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu Üyesi emekli Hakim Albay Tanju Güvendiren, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile İP Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlsever ile Prof. Dr. Yalçın Küçük ve Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın'ın da bulunduğu bazı kişiler ise tahliye edilmişti.

Gözaltına alınan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, emekli Kurmay Albay İlyas Çınar, Kurmay Albay Cihandar Hasanhanoğlu, Deniz Binbaşı Erbay Çolakoğlu, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ve Emniyet Amiri Mehmet Engin Erkılınçoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı kişiler ise savcılık ve mahkemece serbest bırakılmıştı.

Soruşturmanın tamamlanan kısmına ilişkin aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu 41'i tutuklu 86 sanık hakkında açılan dava ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce sürdürülüyor.