'Müze tartışmasının siyasi boyutu var'

Times gazetesi, Türkiye'nin son iki yılda dünyanın dört bir yanındaki müzelerde hak iddiasına hız verdiğine dikkat çekerek, "Tartışmaların net şekilde siyasi bir boyutu var. " değerlendirmesini yaptı.

09 Nisan 2012 Pazartesi, 08:52
Abone Ol google-news

Türkiye'nin, dünyanın önde gelen müzelerinden tarihi eserlerin iadesini istemesi yabancı basında yer almaya devam ediyor.

Times gazetesi, Türkiye'nin son iki yılda dünyanın dört bir yanındaki müzelerde hak iddiasına hız verdiğine dikkat çekerek, "Tartışmaların net şekilde siyasi bir boyutu var. Yetkililer hükümetin çözüm bulmaktansa anlaşmazlıklara siyasi amaçlarla dikkat çektiğinden şüpheleniyor" iddiasında bulundu.

Times gazetesi, "Elgin mermerlerini unutun, kültür üzerinden siyasetin yeni cephesi bu taş levha" başlıklı haberinde Türkiye'nin, Ocak ayında British Museum'dan Samsat Steli'nin iadesini isteyerek, Yunanistan'dan sonra müzedeki bir obje üzerinde hak iddia eden ikinci ülke olduğu belirtildi.

Komagene Kralı Antiochus'un Herakles'i selamlarken tasvir edildiği stelin, zeytin ezmek için değirmen taşı olarak kullanılmak üzere ortasından delindiğini anlatan gazete, 1882'de bulunan eserin, 1927'de müze koleksiyonuna girdiğini belirterek şöyle devam etti:

"Türkiye son iki yılda dünyanın dört bir yanındaki müzelerde hak iddiasına hız verdi. Bunlar arasında Paris'te Louvre, Berlin'de devlet müzesi, New York'ta Metropolitan, Los Angeles'ta Paul Getty müzeleri var. Türkiye ayrıca tartışmalı objelerin bulunduğu müzelerin başka eserleri ödünç alıp sergileme taleplerini de geri çevirmeye başladı."

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin yansıttığı haberde, Sidamara lahdinden alınan bir Eros başının iadesi için başvurulan Londra'daki Victoria and Albert Müzesi'nin bu nedenle Osmanlı sanatı konusunda planladığı bir sergiyi ertelemek zorunda kaldığı ifade edilerek, müzenin iade yerine, eseri süresiz olarak ödünç vermeyi önerdiği kaydedildi.

Times ayrıca, "Ancak bu tartışmaların net şekilde siyasi bir boyutu var. Her iki kurumun yetkilileri de hükümetin çözüm bulmaktansa anlaşmazlıklara siyasi amaçlarla dikkat çektiğinden şüpheleniyor" yorumunu yaptı.