Ne soyadı ne de nüfus kaydı var

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki kişi, devlet kayıtlarında görünmüyor. Tanıdıklarının ''Ali'' diye seslendiği bu kişinin nüfus kaydı için Kaymakam'ın talimatıyla çalışma başlatıldı.

03 Nisan 2012 Salı, 11:45
Abone Ol google-news

Ayvacık ilçesine bağlı Koçyurdu köyünde doğan Ali, 2 yaşında babasını kaybetti. Annesinin de evi terk etmesi üzerine öksüz kalan Ali'ye, aynı köyde yaşayan komşuları Mehmet Tekin sahip çıktı. Anne ve babasının da nüfus kaydı olmayan Ali, kendisi de nüfusa kaydedilmeden yaşamaya devam etti. Mehmet Tekin'in Ali'ye nüfus kağıdı almak için başvuracağı 1990'lı yıllarda işlemler başlamasına karşın Mehmet Tekin 1991 yılında vefat edince, nüfus kaydı işlemleri de bir kenara atılmış oldu.

Vefatın ardından Mehmet Tekin'in Çarşamba'da oturan kardeşi Naim Tekin'in yanında kalmaya devam eden Ali, 55 yaşında olmasına karşın hiçbir devlet kaydında adına rastlanmadan yaşıyor. Ali, günübirlik işlerde çalışarak geçimini sağlıyor.

Ne soyadı ne nüfus kaydı olan Ali, yaptığı açıklamada, küçük yaşta öksüz kaldığını belirterek, ''Köyde bana Tekin ailesi sahip çıktı. 1991 yılına kadar Mehmet Tekin'in evinde kaldım. Orada çobanlık yaptım. Mehmet Amca bana nüfus kağıdı çıkartacaktı, kaymakamlığa başvurdu, işlemler yapılmaya başlandı ancak 1991 yılında hayatını kaybedince ben de uğraşamadım, öylece kaldı'' dedi.

Mehmet Tekin'in vefatından sonra Çarşamba ilçesindeki kardeşi Naim Tekin'in yanına yerleştiğini kaydeden Ali, ''Babamın ve annemin nüfus kaydı ile soyadı olmadığı için burada da nüfus kaydı yaptıramadım. Nüfus kaydım olmadığı için bugüne kadar çok büyük zorluk yaşadım. Resmi dairelerde herhangi bir işlem yaptıramadım. Askerlik hizmetini de yapamadım'' diye konuştu.

Naim Tekin'in kuzeni Kamil Tekin ise Ali'ye kimsesiz olduğu için amcasının çocuklarının baktığını belirterek, ''Babası 2 yaşında hayatını kaybetti. Annesi de evi terk edip gitti. Bu nedenle nüfus kaydı yaptırılamadı. Kimliği ve soyadı olmadığı için özellikle hastanelerde zorluk yaşadı. Artık yaşlandı, bundan sonra nüfus kağıdına daha çok ihtiyacı var'' dedi.

Kaymakam kendi soyadını verdi

Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız da Ali'nin hem soyadının hem de nüfus kaydının olmamasının ilginç olduğunu vurgulayarak, ''Saklı nüfus dediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Ali kardeşimize sahip çıkacağız. Babasının ve annesinin kimliği de mevcut değil. Ali tam anlamıyla 'Yaşar ne yaşar ne yaşamaz' durumunda. Şu an yaşıyor gibi gözüküyor ama kayıtlarda öyle biri yok, sanal bir vaziyette. Bunu gerçek Ali haline getireceğiz'' diye konuştu.

Kaymakam Yıldız, Ali'ye öncelikle kimliğini çıkartmak için soyadı vermeleri gerektiğine dikkati çekerek, ''Kendisi benim soyadımı taşımak isteğini söyledi. Ben de 'Yıldız' soyadımı kendisine verdim. Ardından kimlik kartı çıkartmak için İlçe Nüfus Müdürlüğümüzde işlemler başlatacağız'' ifadelerini kullandı.