''Nehirler özgür aksın''

Antalya'da bir grup çevreci, 14 Mart Uluslararası Nehirler, Su ve Yaşam İçin Barajlara Karşı Eylem Günü dolayısıyla yürüyüş yaptı.

14 Mart 2011 Pazartesi, 18:00
Abone Ol google-news

Selekler Çarşısı önünde toplanan çevreciler, ellerinde ''nehirlerin özgür akmasını'' temsilen yaklaşık 10 metrelik mavi bir kumaş taşıdı.

Grup adına konuşan Mithat Marul, Anadolu'da uzun zamandır kullanılan ''Su boşa akıyor'' cümlesini eleştirerek, ''Balıklar boşa yaşıyormuş, suyun aktığı yerden bitkiler boşuna filizleniyormuş, canlılar boşuna hayat buluyormuş, yani doğanın işleyişi boşunaymış. İnsanlar bu bencilliğiyle doğayı düşüncesizce, dönüşü olmayacak şekilde tüketiyor'' dedi.

Nehirlerin parayla değeri ölçülebilir bir madde gibi görüldüğünü savunan Marul, şöyle konuştu:
''Her gün düşüncesizce tüketmeye devam ederek bu yıkıma hepimiz katkı sağlıyoruz. Tabiatı Koruma Kanun Tasarısı ile tüm doğal alanlar pazarlanabilir, talan edilebilir hale getirilmek isteniyor. Doğa ticari bir mal haline getirilemez. Su, yalnızca doğaya aittir ve onun ayrılmaz bir parçasıdır. Su kendini ancak akarak var edebilir ve doğada tek bir damla su boşa akmaz. Akarsulara baraj ve hidroelektrik santrali yapılmamalı.''

Grup, basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Meydanı ve Kaleiçi'nde sloganlar atarak yürüdü.