Nerede derin devlet?

Ergenekon davası kararına ilişkin medyada yapılan yorumlara tepki gösteren Ergenekon davasının eski hâkimi Köksal Şengün, ‘’Bu davada ‘derin devlet’ çözülmedi. Hangi derin devletten bahsediyorsunuz? Türkiye’nin tarihindeki cinayetleri kimlerin yaptığı, kimlerin emir verdiği ortaya çıktı mı? Hangi eylemin perde arkası ortaya çıktı?’’ dedi.

07 Ağustos 2013 Çarşamba, 03:33
Abone Ol google-news

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını yaptığı sırada görevden alınan yargıç Köksal Şengün, Ergenekon davası kararını değerlendirerek “Dosyadaki hiçbir sanık hakkında eylemlerle bağlantı kurulmadı, deliller eşliğinde suçlama getirilmedi” dedi.

Şengün, Odatv’den Barış Pehlivan’a davayla ilgili açıklamalarda bulundu. Ergenekon davasıyla ilgili televizyonda yapılan yorumları eleştiren Şengün, “Bu aşamada benim yorum yapmam doğru değil ama televizyona çıkan ve yorum yapanları gördükçe, onlar adına üzülüyorum. Ve diyorum ki, 37 yıl boyunca biz iyi bir hukukçuluk yapmışız. Bu davada ‘derin devlet’ çözülmedi. Hangi derin devletten bahsediyorsunuz? Türkiye’nin tarihindeki cinayetleri kimlerin yaptığı, kimlerin emir verdiği ortaya çıktı mı? Hangi eylemin perde arkası ortaya çıktı? Daha iddianamede bile, bir tek faili meçhul cinayetin deliller eşliğinde kimseye ithaf edildiğini görebildiniz mi? Dosyadaki hiçbir sanık hakkında eylemlerle bağlantı kurulmadı, deliller eşliğinde suçlama getirilmedi” dedi. Tahliye edilen Danıştay cinayeti sanığı Osman Yıldırım’la ilgili de değerlendirmede bulunan Şengün, “Danıştay cinayeti davasında Osman Yıldırım’la Ankara’da kimler, neden görüştü? Bu dava neden Yargıtay tarafından Ergenekon davasına verildi? Bu soruların yanıtını bilmeden olmaz” diye konuştu.

Bolu’ya gönderilmişti

Şengün, yazarımız Mustafa Balbay dahil bazı isimlerin tahliyeleri yönünde oy kullanınca dikkatleri üzerine çekmişti. Şengün, 2011 yılında Ergenekon davasından alınarak Bolu’ya atandı. Bir süre sağlık sorunlarıyla mücadele eden Şengün, şu anda İstanbul hâkimliği yaptığını ve 20 Ağustos’ta emekli olacağını belirtti.