Nerede O Gençler?

22 Ekim 2011 Cumartesi, 06:13
Abone Ol google-news

Norveç dilinde, “Mustafa Kemal gibi” deyiminin kullanıldığını biliyor musunuz? Kararlı, bilgili, devrimci, ilerisini gören, güven veren, çalışkan.. anlamlarında kullanılırmış orada da. Mustafa Kemal gibi, kurduğu örnek Cumhuriyet’in korunmasını gençlere bırakacak kadar gençleri seven içten bir kişiliği, dünyada göremezsiniz.

Peki, nerede o gençler? Uğruna baş koyduğumuz Atatürk ilkeleri Milli Eğitim’in programından çıkarıldı! Duyan var mı? Gençliğe Söylev, her ders kitabının başına boşuna mı konuyor? Hatta ezberlenmesi okullarda zorunludur. Gerçi bu yıl Gençliğe Söylev’in bazı kitaplara konulması unutulmuş!

Atatürk, genci şöyle tanımlıyor: “Benim gözümde, yirmi yaşında bir yobaz, yaşlı bir kimsedir. Yetmiş yaşında bir devrimci, genç bir insandır.”

Şair ne demişti: “Babamdan ileri, oğlumdan geriyim.”

Evin on sekiz yaşındaki oğlu, babasıyla uzun uzun tartıştıktan sonra bavulunu toplar. “Beni durdurmaya kalkmayın! Ben özgürlük istiyorum! Heyecan istiyorum. Para istiyorum. Güzel bir gelecek istiyorum. Bunların hiçbirisi burada yok.” Babası, “Dur!” diye bağırır. “Beni durduramazsınız, kararlıyım!” “Dur!” diye ünlemiş babası yine. Oğul, o hızla bahçe kapısından çıkarken, babanın sesi daha gür çıkmış: “Dur! Beni de bekle!..”