Netanyahu, Filistin'e karşı mektup yolluyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistinlilerin tam üye olarak tanınma amacıyla BM'ye yapacakları başvuru öncesinde 40 ülke devlet başkanına mektup göndererek, Filistinlilerin devlet olma taleplerine karşı çıkılmasını istedi.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 10:06
Abone Ol google-news

İsrail'de yayımlanan Yedioth Ahranot gazetesinin haberine göre Netanyahu'nun mektuplarından bazıları, bu ülkeleri ziyaret eden bakanlar aracılığıyla ulaştırıldı.
Peru ve Brezilya'yı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Moşe Ya'alon, Meksika ve Jamaika'yı ziyaret eden istihbarat ve nükleer enerjiden sorumlu bakan Dan Meridor ile Guatemala, Kostarika ve Uruguay'ı ziyaret eden devlet bakanı Yossi Peled, bu mektupları elden ulaştıran isimler oldular. İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer'in de Netanyahu'nun mektubunu, Fildişi Kıyısı Devlet Başkanı Alassane Quattara'ya verdiği kaydedildi.

Netanyahu'nun, birçok liderle yaptığı telefon görüşmelerinde de konuyu dile getirdiği ifade edilen haberde, mektupların İsrail'in her ülkeyle ilişki durumuna göre hazırlandığı, mektuplardaki ana mesajın "Filistin devletinin tek yanlı olarak tanınmasının barış sürecine zarar vereceği" olduğu vurgulandı.

Gazetenin haberine göre Netanyahu, bu mektuplardan birinde şunları ifade etti:
"Sizden Filistin devletinin tek taraflı tanınmasına karşı durmanızı istiyorum. Filistinlilerin BM'ye götürdükleri teklif, karşılıklı uzlaşmaya dayalı müzakereleri önleyecek bir teşebbüstür. Bu teşebbüs, ayrıca iki taraf arasındaki mevcut anlaşmaların bir ihlali olup, söz konusu uzlaşmazlığın çözümünün yegane yolu olan doğrudan müzakereler seçeneğini şüpheli hale getirmektedir."

Netanyahu'nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile Bakan Yardımcısı Dani Ayalon ve diğer Dışişleri mensuplarının da devlet başkanlarına telefonlar açarak, toplantılar düzenleyerek bu konudaki çabalarını sürdürdükleri, ayrıca büyükelçi ve parlamento üyelerinin Filistinlilerin çabalarını önleme girişimlerinde yer aldıkları belirtildi.
Filistin yönetimi, BM'nin 194. devleti olarak tanınma arayışı konusunda kesin kararlı. Dışişleri Bakanı Riyad El Malki, BM'ye bu konudaki resmi başvurularını 20 Eylül'de yapacaklarını söylemişti.