'Ney Der ki' İtalya'da yarışacak

Mevlana'nın evrensel felsefesini konu alan ve yönetmenliğini Damlasu Temizel Kızıklıoğlu'nun yaptığı ''Ney Der Ki...'' isimli kısa film, İtalya'daki ''Religion Today Uluslararası Film Festivali'' jürisi tarafından ''en iyi kısa film'' ile ''gençler ve iletişim'' ödüllerine aday gösterildi.

17 Ekim 2009 Cumartesi, 12:12
Abone Ol google-news

Roma'da yarın başlayacak ''Religion Today Uluslararası Film Festivali'', 21 Ekim'de düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. Bu yıl 12'ncisi düzenlenen festivalde, sinemaseverlerle buluşacak olan Türk yönetmenin yapıtı, 168 başvuru içinden yarışmalı bölüme seçilen 7 kısa film arasında yer alıyor. Festivalin bu yılki temasını, ''Arınarak Yeniden Doğuş ve Kaderde Yeni Yaşam'' oluşturuyor. Festivalde, dünyayı felsefi bir gözle ele alan ve kültürel-dini birleştirici özellikler taşıyan filmler yarışıyor.

''Ney Der Ki...'' ve diğer tüm yarışma filmlerinin gösterimleri, Kasım ayında Brezilya'da düzenlenecek ''Yüce Olana Bakış'' temalı uluslararası film festivalinde, Aralık ayında Kudüs'te yapılacak Jewish Film Festivali ve Filistin'deki diğer merkezlerde devam edecek. Genç Türk yönetmenin filmi, 62. Cannes Film Festivali'nde en çok izlenen kısa filmler arasında yer almıştı.

Filmde Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin dünya çapında tanınan evrensel felsefesi ve özlü sözleri temel alınarak, ruhun olgunlaşma sürecinde hep öze dönüş ve yaşlı bir kadının gözünden bu felsefeye olan değişik yaşlardaki yolculuklarının yansımaları anlatılıyor.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Damlasu Temizel Kızıklıoğlu, AB Erasmus programı çerçevesinde Londra Middlesex Üniversitesinde sinema eğitimine devam ediyor. 62. Cannes Film Festivali, Kısa Filmler Bölümünde gösterilen ve izleyenlerden beğeni toplayan ''Ney Der Ki...'', Eylül 2009'da düzenlenen Salento Uluslararası Film Festivali kapsamında yarışmıştı.