Nükleer karşıtı aday adayına Meclis izni yok

Meclis’te 3 Nisan günü nükleer karşıtı eylem yapan ve 24 Haziran seçimlerinde CHP’den aday adayı olan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube başkanı Mehmet Özdağ’a Meclis yasağı konduğu ortaya çıktı. Bir görüşme için Meclis’e girmek isteyen Özdağ, Meclis’e alınmadı.

09 Mayıs 2018 Çarşamba, 15:27
Abone Ol google-news

EMO Samsun Şube Başkanı ve Nükleer Karşıtı Platform’un sözcüsü Mehmet Özdağ, 3 Nisan günü Meclis’e CHP’li milletvekilleriyle birlikte nükleer karşıtı basın açıklaması yapmıştı. Açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu Özdağ’ı kabul etmiş, Özdağ Kılıçdaroğlu’na Sinop’la ilgili sunum yapmıştı.
Özdağ Meclis’e son gidişini ‘’Meclis’e bugüne kadar iki kez gittim. Son gidişimde Akkuyu Nükleer santralinin temel atma törenini protesto için basın açıklaması yaptık. Giderken yanımızda Sinop Nükleer santralinin çevresel etkilerini, maliyetini anlatan görseller vardı. Bu nedenle CHP’lilerin yardımıyla Meclis’e girdik. CHP’nin grup toplantısına katıldık. Ardından da basın kapı önünde basın milletvekilleriyle birlikte açıklama yaptık. Kemal Bey’le görüştükten sonra da Meclis’ten ayrıldık’’ sözleriyle anlattı.

‘Korku sarayının Meclis yönetim anlayışı’

24 Haziran seçimleri için CHP’den aday aday olduktan sonra bir randevusu olduğu için Meclis’e gittiğini belirten Özdağ şöyle konuştu:

‘’Meclis’e gittiğimde alınmadım. Meclis’e girişim yasaklanmış. Bu yasakların, güvenlikle ilgisi yok. Bu yasaklar. özgürlükleri kısıtlamaya dönük korku sarayının meclis yönetim anlayışıdır. Vekil adaylığı başvurusu yapmış bir vatandaşım. Bu yasakçı kurallarla giremediğim Meclis’e umarım vekil olarak girip yasakları alt üst edeceğim. Türk halkına açık, Türk halkıyla barışık daha özgürlükçü bir meclis için mücadele edeceğim.’’