Obama depreme golf oynarken yakalandı

ABD Başkanı Barack Obama, depreme golf oynarken yakalandı. Depremin ardından başkent Washington'daki anıtlar ziyaretçilere kapatılarak, incelemeye alındı.

24 Ağustos 2011 Çarşamba, 06:19
Abone Ol google-news

Virginia eyaletindeki 5,8 büyüklüğündeki deprem, ABD Başkanı Barack Obama'nın Massachusetts'te golf oynadığı sırada meydana geldi. Bunun üzerine Obama, golfe ara vererek yaklaşık bir saat boyunca depremin sonuçlarıyla ilgili güncellemeler aldı ve yönetimiyle görüşmeler yaptı. Obama'nın deprem nedeniyle önemli bir hasar olmadığını öğrenmesinin ardından ise favori hobisine tekrar geri döndüğü ve saatlerce golf oynamaya devam ettiği belirtildi.

Beyaz Saray, Obama'nın deprem anını hissetmediğini kaydetti. Ancak Obama ile seyahat eden ve o sırada golf sahasında olan gazeteciler, kendilerinin depremi hissettiğini belirtti.
Obama ve ailesi günün erken saatlerinde ise bisikletle gezip, plaja gitmişti.
 

Bazı eski ve anıtsal yapılar incelemeye alındı

ABD'nin Virginia eyaletinde meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından başkent Washington'daki anıtlar ziyaretçilere kapatılarak, incelemeye alındı. Başkent Washington'da artçı deprem beklentileri nedeniyle birçok bina boşaltılırken, aynı anda eve dönüş yoluna çıkan Washingtonlılar bir süreliğine trafiği kilitledi.

Deprem nedeniyle, Kongre binası ve Washington Anıtı incelemeden geçirildi. Hasar alıp almadığı helikopterle taranan Washington Anıtı'nın etrafı açılmasına rağmen anıt içine giriş yasaklandı. Bunun yanında Lincoln ve Jefferson anıtları da kapatıldı. Başkentteki Ulusal Katedral ise depremden nasibini aldı. Katedralin merkez kulesindeki bazı sivri kulelerin kırıldığı kaydedildi. Bu nedenle katedralin girişi de kamuya kapatıldı.

Ayrıca, Smithsonian Müzesi'nin merkezdeki kalesinin bazı iç duvarlarının hasar gördüğü belirtildi. Acil bir yapısal hasarın bulunmadığı ama 150 yıllık yapının incelemeye alınması gerektiği belirtildi.

 

İlgili haber için tıklayınız