Obama telekulağı savundu

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalıların telefon kayıtları ve uluslararası internet trafiğinin takip edildiği programları savunarak, bu tip uygulamaların ulusal güvenlik için gerekli ve yasalara uygun olduğunu belirtti.

08 Haziran 2013 Cumartesi, 12:15
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Barack Obama, yönetim olarak, mahremiyet ve sivil özgürlükler ile ulusal güvenlik arasında "doğru dengeyi" kurduklarına inandığını savundu. ABD'nin California eyaletinde katıldığı bir etkinlikte Obama, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) ülke içi telefon kayıtlarını ve Google, Microsoft ve Facebook gibi Amerikan teknoloji şirketlerinin, kullanıcılarının uluslararası internet trafiğini takip altına aldığı programlarla ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Obama, "Şunu anlamak önemli: hem yüzde 100 güvenliğe hem de yüzde 100 mahremiyet ve sıfır rahatsızlığa aynı anda sahip olamazsınız. Toplum olarak bazı seçimler yapmak zorundayız" dedi.

"Makul bir müdahale" şeklinde nitelendirdiği söz konusu programların, terör saldırılarının önlenmesine yardımcı olduğunu ve limitini aşmaması için çok sayıda koruyucu tedbirler içerdiğini vurgulayan Obama, bu programların federal yargıçlar ve Kongre tarafından denetlendiğini ve tüm Kongre üyelerinin bilgilendirildiğini söyledi.

Obama, "Eğer insanlar, anayasaya, yargı sürecine ve hukukun üstünlüğüne uygun hareket ettiğimize dair, sadece yürütme organına değil, aynı zamanda Kongre'ye ve federal yargıçlara da güvenemiyorsa, o zaman burada bazı sorunlarımız var demektir" diye konuştu.

Barack Obama, Amerikalılara, "Hiç kimse sizin telefonlarınızı dinlemiyor. Bu program böyle bir şey değil. İstihbarat camiasının yaptığı iş, telefon numaralarına ve görüşmelerin süresine bakmak. Kişilerin adlarına, görüşmelerin içeriğine bakmıyorlar. Bu 'metadata' denilen üst veriyi inceleyerek, terör eylemine karışabilecek kişiler hakkında potansiyel ipuçları tespit edebiliyorlar" diye seslendi.