Öğrenci nereye taşınmazlar oraya

Maliye Bakanlığı, darbe girişimi soruşturması kapsamında YÖK tarafından kapatılan 15 vakıf üniversitesinin yerleşke, derslik, labaratuvar gibi taşınmazlarının, bu üniversitelerde okuyan öğrencilerin yerleştirildiği devlet üniversitelerine geçici olarak tahsis edilmesine karar verdi.

03 Ağustos 2016 Çarşamba, 20:09
Abone Ol google-news

Kapatılmadan önce, eğitime bu yıl başlaması planlanan Kanuni Üniversitesi ise bu kararın kapsamının dışında bırakıldı. YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre bu karar kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin yerleştiği üniversitelerde yaşanacak mekân sıkıntısının önüne geçmek için alınırken, söz konusu üniversitelerin de, yeni derslik, labaratuvar ve amfi gibi olanaklara sahip olacağı kaydedildi.

4 fakülte kapatıldı

yer alan kararla aralarında İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü’nün de bulunduğu 4 fakültenin kapatılmasına karar verildi. Kararla 6 yüksekokul da kapatılırken, yurt genelinde 22 yeni fakülte ve yüksekokul açıldı.

Yatay geçiş

YÖK aldığı kararla, başta vakıf üniversiteleri olmak üzere isteyen tüm üniversitelerin, kapatılan 15 üniversitedeki öğrencilerin yatay geçişini kolaylaştırmak için yatay geçiş taban puanı şartını kaldıracağını açıkladı. YÖK’ten yapılan açıklamada “Bu öğrencilerin diplomalarında ilk kayıt oldukları üniversitelerin de isimleri yazılı olacaktır” dedi.