Öğrencilere bir dava daha

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'i, Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni (KTÜ) ziyaret etmek isterken protesto edip, ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri'' gerekçesiyle haklarında bir süre önce dava açılan 31 öğrenciye, polis ve özel güvenlik görevlilerine direndikleri için de, 8 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle bir dava daha açıldı.

08 Ocak 2010 Cuma, 09:55
Abone Ol google-news

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'i, 4 Kasım 2009'da, KTÜ Rektörlüğü'nü ziyaret etmek isterken, rektörlük önünde toplanıp protesto eden ve kendilerine engel olmak isteyen polis ve özel güvenlik görevlilerine direnerek yaralanmalarına yol açtıkları iddiasıyla, 31 öğrenci hakkında, Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'nca açılan soruşturma tamamlandı.

Düzenlenen iddianamede, öğrenciler Mustafa Kolamuç, Ufuk Yazar, Koray Karadağ, Cengiz Tütüncü, Volkan Bilgin, Mehmet Öztürk, Murat Öztürkmen, Ahmet Çağlayan Demircioğlu, Dursun Ali Koyuncu, İhsan Diliyok, Zübeyde Makar, Sevinç Açici, Fatma Bektaş, Ramazan Ustabaş, Cesur Altınkaya, Egemen Sakin, Murat Uğurlu, Seçkin Akat, Mehmet Tuğrul Kaynar, Cankat Tolga Yazar, Sezgin Azapçı, Tanju Gümüşkaya, Metehan Tuna Göre, Serdar Dağtaş, Barış Ömer Türkmen, Çağdaş Yağcı, Ayhan Algül, Hakan Yılmaz, Eren Başoğlu, Mustafa Onur Bozkurt ve Emirhan Alıcı'nın, rektörlük önünde toplanıp, Levy'nin rektörlük binasına girişini slogan ve yumurta atarak engelledikleri belirtildi.

Sanıkların, kendilerini dağıtmak için olay yerine gelen ve özel güvenlik görevlileri ile polislerden oluşan 7 görevliye direnerek hafif şekilde yaralanmalarına yol açtıkları belirtilen iddianamede, bu kişilerin, ''kamu görevlilerine, görevlerini yaptırmamak için direndikleri'' iddiasıyla 8 aydan 4 yıla kadar hapsi istendi.

Kendilerine ''KTÜ Öğrenci Kolektifi'' adı veren aynı öğrencilere, bir süre önce de Levy'yi protesto ederken ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri'' gerekçesiyle, 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde Trabzon 2. ve 3. Asliye Ceza mahkemelerinde başlanacak.

Bu arada, 31 sanık hakkında, ''kamu malına zarar vermek'' suçundan açılan bir başka soruşturmada ise savcılıkça ''takipsizlik kararı'' verildiği öğrenildi.