Öğretmenlerin sorunları Meclis'te

TBMM Genel Kurulu'nda, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla söz alan milletvekilleri, öğretmenlerin sorunlarını gündeme getirdiler.

24 Kasım 2009 Salı, 15:16
Abone Ol google-news

MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, ''Mutsuz öğretmenlerle kalifiye insan yetiştirmek ne mümkün?'' sorusunu yöneltirken, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, ''öğretmenin sesine kulak verdiğimizde, onların gününü kutlamış oluruz'' dedi. AK Parti Amasya Milletvekili Avni Erdemir ise ''Birçok meselenin temeli de çözümü de eğitime dayanır'' görüşünü ifade etti.

Genel Kurul, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. Akşener, birleşimi açtıktan sonra Atatürk'ün başöğretmen kabul edildiği 24 Kasım'ın, Büyük Önder'in 100. doğum yılı olan 1981'den beri Öğretmenler Günü olarak kutlanıldığını belirtti. Saygın bir meslek olan öğretmenliğin ve öğretmenlerin, milletin gönlünde en güzide yere sahip olduğunu vurgulayan Akşener, ''Çocuklarımızın ve gençlerimizin aydınlık geleceğini sağlamak için ülkemizin her köşesinde büyük bir fedakarlıkla hizmet veren öğretmenlerimiz, her türlü övgüye layıktır'' dedi.

MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal da milli birlik ve beraberliğimizin oluşmasında önemli rol üstlenen öğretmenlerin, hizmet aşkıyla görev yaptığını belirtti. Öğretmenliğin sadece memuriyet olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Bal, ''Öğretmenler, topluma şekil veren mimarlardır. Maddi imkanları yetersiz, geçim derdine düşmüş, ikinci iş arayan öğretmenler, gelecek nesillere nasıl güven telkin edecektir. Mutsuz öğretmenlerle kalifiye insan yetiştirmek ne mümkün?'' dedi.

Bal, 150 bin öğretmen ihtiyacı bulunduğuna değinerek, eğitime yeterli kadro ayrılmaması nedeniyle, sözleşmeli, vekil veya geçici öğretmen çalıştırıldığını, bunların da sosyal güvencesi bulunmadığını kaydetti.

AKP Amasya Milletvekili Avni Erdemir, öğretmenleri, ''bir ülkenin yetiştirdiği kuşakları biçimlendiren sanatkarlar'' olarak nitelendirdi.

Eserlerin satın alınabileceğini ancak başarıların satın alınamayacağına işaret eden Erdemir, ''Birçok meselenin temeli de çözümü de eğitime dayanır. Günümüzdeki gelişim ve değişim sizlerin eseridir. Aklı, fikri hür bir nesil geliyor'' diye konuştu.

Devletin imkanları ölçüsünde eğitimde atılım gerçekleştirildiğini belirten Erdemir, öğretmen açığının giderilmesi amacıyla 7 yılda 217 bin öğretmen atandığını, bu atama ve tayinlerin şeffaf ve bilgisayar ortamında yapıldığını bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, herkesin üzerinde öğretmenlerin emeği bulunduğuna işaret ederek, öğretmenlerin sadece süslü cümlelerle anılmaması, ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğini söyledi.

Bazı öğretmen ve öğretmen adaylarından gelen yazıları okuyan Serter, birçoğunun 30 yaşında evlenemediğini, ailelerinden harçlık aldıklarını, kimilerinin tezgahtarlık yaptığını bildirdi.

Halen 300-500 TL ücretle yarım sigortayla çalıştırılan öğretmenlerin bulunduğuna dikkati çeken Serter, ''Öğretmenin sesine kulak verdiğimizde, onların gününü kutlamış oluruz'' dedi.


10 bin yeni öğretmen ataması

Bu arada, Türkiye ile Libya arasında tarım alanında işbirliğine ilişkin sözleşmenin kabul edilmesinin uygun görüldüğüne dair kanun tasarısı, TBMM Dışişleri Komisyonu'ndan geri çekildi.

Daha sonra kabul edilen Danışma Kurulu önerisine göre, 10 bin öğretmen alımına ilişkin kanun teklifinin bugün görüşülmesi kararlaştırıldı. Genel Kurul bugün, öğretmen alımıyla ilgili teklifin görüşmeleri tamamlanıncaya kadar mesai yapacak.

Ayrıca, Türkiye ile Tacikistan arasında Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı Program Koordinasyon Ofisi'nin faaliyetine ilişkin anlaşmanın uygun bulunduğuna dair tasarı ile Uluslararası zeytinyağı ve sofralık zeytin anlaşmasına katılmamızın uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı da gündemin ön sırasına çekildi.

 

Atamalar Meclis'te

TBMM Genel Kurulu'nda, 10 bin öğretmen kadrosuna 31 Aralık'a kadar atama yapılmasına ilişkin kanun teklifinin görüşülmesine başlandı.

Teklifin tümü üzerinde MHP Grubu adına söz alan Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı. Türkiye'de bazı yerlerdeki gelişmişlik düzeyinin çok düşük olduğunu belirten Asil, öğretmenlerin bu nedenle atamalarda il ve ilçe merkezlerini tercih ettiğini söyledi. Asil, öğretmenleri geri kalmış yerlerde çalışmaya teşvik etmek için ek ücret ödenmesini istedi.

MHP'li Asil, ataması yapılmayan öğretmen sayısının yaklaşık 250 bin olduğunu ileri sürerek, öğretmen alımı politikasının gözden geçirilmesi ve öğretmen okullarından mezun olanların atamasının yapılması gerektiğini söyledi.

Beytullah Asil, sözleşmeli öğretmen alımından vazgeçilmesi gerektiğini ifade ederek, bütün sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasını istedi. Sözleşmeli öğretmenlerin sıkıntılarını anlatan Asil, bazı eğitim fakültelerinde yeterli öğretim üyesinin bulunmadığını söyledi. MHP'li Asil, Siirt Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının 867 olduğunu söyledi.

Asil, 22 eğitim fakültesinde fizik, 20 eğitim fakültesinde kimya, 19 eğitim fakültesinde biyoloji ve 34 eğitim fakültesinde de yabancı dil laboratuvarının bulunmadığını öne sürdü.


''10 bin öğretmen alınmayacak"

CHP Grubu adına söz alan Yalova Milletvekili Muharrem İnce de 2002'den bu yana, yeni alınan öğretmen sayısının geçen her yıla göre azaltıldığını ileri sürdü. ''Amacınız tribünlere oynamak'' diyen İnce, bu teklif ile 10 bin öğretmen alınmayacağını iddia etti.

Muharrem İnce, atanacak öğretmenlerden 7 binin görev başındaki öğretmenlerden oluşacağını savundu. İnce, öğretmen fakültelerindeki kontenjanlar artırılmasına rağmen, öğretmen alımı artırılmadığı için bir çok kişinin boşta kaldığını söyledi.

CHP'li İnce, son 7 yılda emekli olan, istifa eden ve ölen öğretmen sayısı 133 bin iken, sadece 147 bin öğretmenin atamasının yapıldığını kaydetti. AKP iktidarından önce yılda 10 bin öğretmen emekli olurken, şimdi 20 bin öğretmenin emekli olduğunu anlatan İnce, ''Niye? İş barışını yok ettiniz, ayrımcılık yaptınız, liyakati ortadan kaldırdınız'' dedi.

İnce, ''220 bin atanamamış öğretmenimizi görmezden geliyorsunuz ama İmralı'daki arkadaşın canı sıkılıyor diye yanına arkadaş gönderecek kadar vicdanlısınız'' diye konuştu.

Muharrem İnce, kendisine laf atan AKP Bursa Milletvekili Ali Koyuncu'ya, ''Ali, sen traktör satmaya devam et, karışma, bu işlerden anlamazsın sen'' karşılığını verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, üniversite mezunlarını 360 liraya ücretli öğretmen olarak çalışmaya zorladığını ileri süren İnce, geçen yıl 55 bin kişinin ücretli çalıştırıldığını söyledi. İnce, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, bir öğretmenden 270 özellik isterken, bakanlık üst düzey bürokratlarından, ''Bakana sadakat, tarikata bağlılık, sünnete uygun bıyık'' özellikleri istendiği iddiasında bulundu.

Öğretmenlerin maaşlarının düşük olduğunu söyleyen İnce, 2002'de bir öğretmenin maaşı 551 lira ve yoksulluk sınırı bin 54 lira iken, 2009'da öğretmen maaşının 1176 liraya, yoksulluk sınırının ise 2 bin 446 liraya yükseldiğini anlattı.


''Askerliğini yaparken, İLKSAN'dan nasıl maaş aldı?"


İnce, ''Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a ithaf ediyorum'' diyerek, şöyle konuştu:
''Sayın Arınç, 'bu ülkede tuzu kuru olanlar güneydoğuda askerlik yapmaz' dedi. Duygusal konuştu ve ağladı. Ben tuzu kuru olanların da güneydoğuda askerlik yaptığını biliyorum. Ama sizin döneminizde, bürokrat olup da... Bakanlığınızın danışmanı, personel genel müdür yardımcısı Kahramanmaraş'ta çavuş olarak askerlik yaparken, İLKSAN Yönetim Kurulu'ndan maaş aldığını ilk kez duyuyorum. Ekim ayında 2 bin 770 lira huzur hakkı aldı mı, almadı mı? Bunun Milli Savunma Bakanlığı ayağı da var. Bakanlık, Kahramanmaraş'ta askerliğini yapan çavuşun, nasıl oradan ayrılıp toplantıya katıldığını açıklasın.''