Okullara IŞİD yasakları

IŞİD militanları Suriye'nin Rakka kentini ele geçirip kendileri için üs yapmasından sonra Rakkalıların yaşamı keskin bir değişikliğe uğradı. IŞİD günlük yaşamda ve okullarda birçok yasak getirdi.

29 Eylül 2014 Pazartesi, 13:18
Abone Ol google-news

ABD öncülüğünde koalisyon güçleri Irak ve Suriye'de İslam Devleti'ne (IŞİD) hava saldırıları düzenlerken örgüt Suriye ve Irak'ta toplumsal ve günlük yaşamı kendi ideolojisi çerçevesinde şekillendirmeye devam ediyor. Derinlemesine Suriye (Syria Deeply) adlı kuruluşun bildirdiğine göre IŞİD'in Rakka'yı ele geçirmesinden sonra Rakklıların yaşamı kökünden değişmeye başladı.

Kuruluşun bildirdiğine göre Rakka IŞİD yönetimine geçtiğinden beri kadınlara yüzleri tamamen kapatacak şekilde siyah kıyafet giyme zorunluluğu getirdi. Kentte sigara ve alkol yasaylandı. Kamu alanlarında kırbaçlama ve infaz yaygınlaştı.

Yeni kurallar okullar için de geçerli hale geldi. IŞİD lideleri Rakka okullarında geçerli yeni müfredatı genişletti. Wall Street Journal gezetesinin internet sitesinde yer alan videoda Rakka'daki okulların nasıl değişime uşradığı ayrıntılarıyla anlatıldı. Reem Makhul'un anlattığı yeni kuralların detaylarında erkek öğretmen, personel ve öğrencilerin kadın meslektaşlarından ayrıldığı belirtiliyor. Kız çocukların okul bahçesinde oynamaları da yasaklar arasında.

Kız öğrenciler ve kadın öğretmenler öğretmenler yüzü tamamen kapatacak tesettür giymek zorunda. "Suriye" ve onun Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilgili tüm referanslar yasaklandı.

Videoda bir kadın öğretmenin "Tesettürü ilk giydiğimde tüm okul yolunda ağladım. Kocama ağlıyorum çünkü bana bir şeyler empoze ediyorlar. Karşı olduğunuz bir şeye sizi zorladıkalrını hissediyorsunuz ama onun yapmak zorundasınız" şeklindeki sözlerine yer veriyor.

Kuruluşun bildirdiğine göre okullarda müzik, sosyal bilimler, sanat, spor ve felsefe dersleri yasaklandı.

IŞİD'in elinde olan Irak'ın Musul kentinde de aynı şekilde yasaklar uygulanıyor.(Gazeteport)