Ölümcül bekleyiş

Hidrosefali hastası genç kıza dört ay sonra verilen randevuyu sağlık sisteminin getirildiği durumla savundular.

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 21:57
Abone Ol google-news

Erken teşhis ve tedaviyle “Uğraşma ölür, yenisi daha uzuca gelir” dedikleri kızını yaşatmayı başaran emekli Nurettin Korkmaz, “hidrosefal hastası” kızına MR için 4 ay sonraya randevu verilmesi üzerine sağlık sistemine ateş püskürdü. Genç kızın “boynumdan parmak ucuma kadar ağrım var” demesi üzerine kızının durumunu açıklayarak randevunun öne alınmasını isteyen Korkmaz’a hastane yetkilisinden “Günümüz konjonktüründe üniversite hastanelerinin getirilmiş olduğu durumda size daha iyi hizmet verme olanağımız bulunmamaktadır” yanıtı geldi. Korkmaz, “Bir hidrosefal hastasına 4 ay sonraya randevu verilmesi cinayettir” diyerek isyan etti.

Korkmaz ailesi, şu an 19 yaşında bulunan genç kızlarının beyinde su toplanmasıyla oluşan hidrosefal hastası olduğunu 3 buçuk aylıkken öğrendi. Bu yaşına kadar toplamda 5 büyük ameliyat geçiren genç kız, uzun yıllardır beyninde bir tıbbi cihaz ile yaşıyor. Sağlık durumu nedeniyle öğrenim hayatını da ortaokula kadar sürdürebilen genç kız, şu an açık lisede okuyarak yaşıtlarına yetişmeye çalışıyor.

 

‘Yenisi daha ucuz olur’

Baba Nurettin Korkmaz, kızlarının hastalığını ilk anladıkları anda bir doktorun kendilerine “uğraşma ölür yenisini yap daha uzuca gelir” tavsiyesi verdiğini aktardı. Erken tanı ve tedavi ile kızlarını bugüne kadar yaşattıklarını söyleyen Korkmaz, ameliyatlar sırasında bankalardan kredi çektiklerini ve kredi kesintilerinin yıllardır maaşına yansıdığını söyledi.

Kızının göğsündeki kist nedeniyle ameliyat edilmesi için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne gittiklerini, buradaki bir doktorun kendilerinden MR istediğini söyleyen Korkmaz, randevunun 4 ay sonraya verildiğini kaydetti.

Kızının “Boynumdan parmak uçlarıma kadar acı çekiyorum” dediğini söyleyen babaya verilen randevu kâğıdında, “Teknik arıza nedeniyle randevunuz gecikebilir” yazması dikkat çekti. Korkmaz, hidrosefal hastası bir insana aylar sonrası için verilen MR randevusunu “bir cinayet” olarak tanımladı.

 

‘Bu konjonktürde daha iyisini yapamayız’

Korkmaz, randevu tarihinin bu kadar geç olması üzerine Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne e-posta gönderdi. Sağlık sistemini özetler nitelikte gelen yanıtta yetkili şunları kaydetti: “Yollamış olduğunuz elektronik postaya karşılık hastanemizdeki mevcut arşive baktım. Kızınıza 22 Mayıs’ta çekilmiş bir BT incelemesi var ve bu incelemede hiçbir acil problem yok. Kızınıza kimin ve niçin MR istediğini bilmemekle birlikte verilmiş olan MR randevu tarihinin acil nedeniyle değiştirilmesini gerektirir bir durum görünmemektedir. Günümüz konjonktüründe, üniversite hastanelerinin getirilmiş olduğu durumda size daha iyi hizmet verme olanağımız bulunmamaktadır.”