Onay Akbaş'ın resimleri Başkent'te

Sanat yaşamını 1988'den beri Paris'te sürdüren ünlü ressam Onay Akbaş, ''Varoluş Karnavalı'' adlı bir dizi yeni resimlerinden oluşan sergisini Ankara Grup Sanat Galerisi'nde açıyor.

29 Nisan 2010 Perşembe, 08:35
Abone Ol google-news

Sanat çalışmalarını Fransa Kültür Bakanlığının tahsis ettiği lojmanda sürdüren Onay Akbaş, geçtiğimiz aylarda Fransa'da Türkiye mevsimi kapsamında, ''Lyon Bienali'' de aralarında olmak üzere 3 ayrı sergi düzenledi. Akbaş, yine bu kapsamda sergilenen 20 yeni çalışmasını Ankaralı sanatseverlerle paylaşacak.

Seçtiği konu üzerinde titizlikle uzun yıllar çalıştığını ifade eden Onay Akbaş, AA muhabirine çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

''Fransa'da Türk mevsimi kapsamında sergilediğim çalışmalarımı 'Varoluş Karnavalı' diye nitelendirdik. Bu tanımlama yaptığım sanat çalışmalarının özeti oldu. Resim yaparken klasik sanatçılar gibi titizim. Seçtiğim konu üzerinde 4-5 yıl çalışıp konuyu çeşitlendiriyorum. Düşünerek psikolojik altyapıyı hazırlıyorum. Sanat yapmanın bir felsefesi, nedeni olmalı. Çalışmalarımda asistan kullanmıyorum. Liberal ekonominin bir parçası olmak değil benim amacım, sanat benim için entelektüel bir uğraş. Sanat yapmak mahrem bir andır ve düşünceniz varsa sanatçısınızdır. Hazzı devredemezsiniz.''
 

''Bitmemişlerim''

Sanatın varoluşa giden en direk yol olduğunu kaydeden Akbaş, sanatın insanın var olma hezeyanlarını ortaya çıkarmaya yaradığını ifade ederek, ''Doğu mistizminde insan tamamlanma yolundadır, mükemmele bitmeye giden yoldadır. Bu bitmemişlik felsefesinin etkisi benim resimlerimde de görülür. Resimlerimin bir bölümü tamamlanmamıştır kimi zaman. Ben buna bitmemişlerim diyorum'' şeklinde konuştu.
1964 Yılında Fatsa'da doğan Onay Akbaş, Paris, Berlin, Zurich, Seoul, Miami, Starzbourg'da uluslararası bir çok sanat fuarına katılarak, 45'in üzerinde kişisel sergi açtı. Sanatçının eserleri, başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok müze, özel ve kamu koleksiyonlarında yer alıyor.

Ressam Onay Akbaş, yeni dışa vurumcu, serbest figüratif akımlara yakınlık taşıyan eserler üretiyor.

Bu akşam düzenlenecek açılış kokteyliyle sanatseverlerle buluşacak olan Onay Akbaş resim sergisi, 25 Mayıs'a kadar gezilebilecek.