Önce 'müdahale' ettiler, sonra sınırı açtılar

Suriye sınırına yürüyen vatandaşlara asker ve polis müdahale etti. Kargaşa sırasında bir kadın mayına basarak yaralandı. Bu arada, IŞİD'den kaçanların Türkiye'ye geçisine izin verildi. Türkiye'ye geçişler başladı.

19 Eylül 2014 Cuma, 11:23
Abone Ol google-news

IŞİD tehdidinden kaçan ve geçişlerine izin verilmediği için sınır hattında bekleyen Suriyelilerin, Türkiye'ye alınmamasını protesto eden kalabalığın tellerin olduğu bölgeye yönelmesine güvenlik güçleri izin vermedi. İzin verilmemesi üzerine 100 kişilik grubun taş atmaya başlaması üzerine polis ve askerler müdahale etti.

Biber gazlı ve tazyikli suyla yapılan müdahalenin ardından kalabalık, sınır hattından uzaklaşmak zorunda kaldı. Grubun ayrılmasının ardından güvenlik güçleri Suriyelilerin beklediği bölgeye 200 metre uzaklıkta barikat oluşturarak, sınır hattına geçişlere izin vermedi.SURİYELİ KADIN MAYINA BASTI

Bu gerginlik sırasında Suriye tarafında sınıra doğru gelen 50 yaşlarındaki bir kadının bastığı mayın infilak etti. Suriye tarafında da endişeye yol açan patlamada yaralanan kadın, battaniye ile sınır tellerinden geçirildi ve otomobille Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Sınırda yaşanan gerginlik ve Suriyelilerin sınır hattında bekleyişi devam ediyor.

GEÇİŞLERE İZİN VERİLDİ

Dünden itibaren sınır hattında bekleyen yaklaşık 3 bin Suriyelinin bugün saat 14.00'ten itibaren geçişine izin verildi. Sınırdan geçmelerine yönelik verilen kararın ardından bölgede güvenlik güçlerince yoğun önlem alındı ve koridor oluşturuldu. Koridorun oluşturulmasının ardından sınır telleri kesildi ve Suriyelilerin geçişine izin verildi. Yanlarındaki eşyalarıyla sınırı geçen çoğunluğu kadın ve çocuk Suriyeliler, AFAD görevlilerinin bölgede kurulu çadırlarda kayıtlarının yapılmasının ardından Türkiye'deki yakınlarının yanına gitmelerine izin verileceği ya da kampa yerleştirileceği bildirildi.

MERMİLER TÜRKİYE TARAFINA DÜŞTÜ


Suriyelilerin geçişi sırasında IŞİD militanlarının ise ilerleyişini sürdürdüğü ve bu sırada sık sık çatışma seslerinin geldiği duyuldu. Sınır hattına yakın bölgedeki Suriye köylerinde duyulan patlama ve silah sesleri tedirginliğe yol açarken, bazı mermilerin ise sınırı aşarak Türkiye topraklarına düştüğü görüldü.

Geçişlerin halen devam ettiği sınır hattında Türkiye'ye gelen Suriyelilerin bitkin ve yorgunlukları göze çarparken, bazı Suriyelilerin gözyaşı döktüğü, bazılarının ise güvenlik güçlerine sarılarak teşekkür ettiği görüldü.

AFAD'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, (AFAD) Suriye'deki karışıklığın son günlerde sınıra yakın bölgelerde yoğunlaşmasının, Türkiye'ye yönelik bir nüfus hareketi oluşturabileceği öngörülerek senaryolar hazırlandığını ve bu doğrultuda gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.

AFAD'tan yapılan yazılı açıklama şöyle:  "Suriye'de uzun zamandır devam eden karışıklıkların son günlerde sınıra yakın bölgelerde yoğunlaşmasının, ülkemize yönelik bir nüfus hareketi oluşturabileceği öngörülerek senaryolar hazırlanmış ve bu doğrultuda gerekli tedbirler alınmıştır.  AFAD, 4 yıldır Suriyeli misafirlere ilişkin çalışmalarını aralıksız olarak yürütmektedir.  Türkiye'nin afet ve acil durumlarda tek yetkili ve koordinatör kurumu olan AFAD, son gelişmeler ışığında, hükümetimizin talimatları doğrultusunda misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ilgili tüm kurum ve kuruluşları yönlendirmiştir. Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için olay yerinde gerekli koordinasyon sağlanmaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmektedir."