'Onlardan değilim diye PKK'lı damgası yedim'

10 yıllık okul müdürü, Eğitim-Bir-Sen yöneticilerinin iftiraları yüzünden barajın altında kaldığını ileri sürdü.

27 Ağustos 2014 Çarşamba, 12:02
Abone Ol google-news

Okul müdürleri seçimi için yapılan ve ağırlığın milli eğitim bürokratlarına verildiği puanlamada 75 barajının altında kaldığı için 10 yıllık müdürlük unvanını kaybeden Yasemin Bülbül, puanlamaların AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen yöneticilerinin istekleri doğrultusunda yapıldığını ileri sürdü. Kendisi hakkında da ‘PKKlı, dinsiz, ateist’ gibi dedikodular üretildiğini belirten Bülbül tepkisini sosyal medya üzerinden ‘Ben PKK’lı değilim. Sadece sizden olmayan bir insanım’ sözleriyle dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni okul müdürleri atama yönetmeliği uyarınca, okul müdürleri puanlamaya tabi tutuldu. Puanlama sisteminde yüzde 60’lık pay milli eğitim bürokratlarına verilirken öğretmen, okul aile birliği ve öğrenci temsilcilerine yüzde 40 pay verildi. Yeni sistem, 75 puan barajını aşamayan binlerce okul müdürünün müdürlük unvanını sona erdirdi. O müdürlerden biri de 10 yıllık okul müdürü, yayınlanmış 13 romanı bulunan Yasemin Bülbül oldu. Son 2 yıldır Atatürk Lisesi Müdürlüğü görevini sürdüren Yasemin Bülbül, binlerce okul müdürünü devre dışı bırakan sisteme isyanını facebook hesabı üzerinden ‘Ben PKK’lı değilim’ başlıklı bir yazı ile dile getirdi.

“Eğitim Bir-Sen ve onun güdümündeki üç gün önce göreve başlamış, beni ve yaptıklarımı bilmeyen emir kulu yöneticilerin Eğitim Bir-Sen’den aldıkları talimatlar doğrultusunda verdiği puanlar sonucu görevimden alındım” diyen Bülbül, 10 yıllık okul müdürlüğü ve 2 yıllık Atatürk Lisesi Müdürlüğü sürecini başarıyla, sorunsuz şekilde yürüttüğünü, ancak puanlama sisteminde mesleki başarılarının, liyakatinin değil, milli eğitim camiasındaki dedikodu, iftira ve karalama kampanyalarının etkili olduğunu savundu.

Kendisi hakkında ‘O kadın PKKlıdır. Dinsizdir, ateisttir’ şeklinde dedikodular yapıldığını kaydeden Bülbül, dedikoduların, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen yöneticileri tarafından yayıldığını, bu sendikacıların kimlerin yüksek puan alacağına karar verdiğini söyledi. Bülbül yazısında şu ifadeleri kullandı: “Şimdi size soruyorum Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü ve oy hakkına sahip şube müdürleri. Bu gece rahat uyuyacak mısınız? Size soruyorum Akdeniz Eğitim Bir-Sen Başkanı, Mersin İl Başkanı. Vicdanınız rahat mı? İnandığınız o Allah size bunların hesabını sormayacak mı?  Artık hiç bir şeyden korkum ve çekincem yok! Şimdi ne yapacaksınız öğretmenliğimi de mi elimden alacaksınız? Yaparsınız çünkü siz Allah korkusu olmayan varlıklarsınız!  Ben PKK'lı değilim! Sadece sizden olmayan bir insanım. Ben onurumla, şerefimle buradayım, ya siz neredesiniz? Keşke onurluca mücadele edecek kadar yürekli olsaydınız.”