Oran'dan Arınç'a: Niçin çeliştiniz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kızlı erkekli öğrenciler aynı evde kalıyorlar' sözüyle ilgili 2 günde farklı ve çelişkili açıklamalar yaptığını belirterek konuyu TBMM’ye taşıdı.

06 Kasım 2013 Çarşamba, 12:07
Abone Ol google-news

Umut Oran, Arınç’a, "Kızına yol gösteren köşe yazarı kim? Yazarları ve çocuklarını takip mi ettiriyorsunuz? İki gün önceki sözlerinizle niçin çeliştiniz?" diye sordu.

Umut Oran, Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi sundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Arınç'ın, 18 yaşını geçmiş reşit bireylerin bir ev kiralayarak birlikte kalmalarına yönelik bir yasal engel olmadığını belirttiğini aktaran Umut Oran, bu sözlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle çeliştiğini de vurguladı.

Oran’ın Arınç’a yönelttiği sorular şöyle:
"- 18 yaşını geçmiş, reşit ve yasal haklara sahip bireylerin özgür iradeleri ile kira sözleşmeleri yapmaları veya gayrimenkul edinmeleri nasıl engellenecektir?

- 18 yaşının üstündeki bireylerin birbirleriyle nerede, hangi şekilde, nasıl bir araya geleceğini de Bakanlar Kurulu mu vatandaşlara bildirecektir? Hak sahibi vatandaşlar Valilik müsaadesiyle mi aşık olacaktır veya sohbet edecektir? Hangi vatandaşın kiminle arkadaş olacağını denetlemek Valilik görevleri arasında bulunmakta mıdır?

- Anayasada ifadesini bulan özel hayatın gizliliğine yönelik hüküm ortadayken, kişilerin müstakil evlerinde nasıl bir özel hayat yaşadıklarının denetiminin anayasa ve yasalara aykırı olması karşısında ilgili anayasa maddesinin değişmesi yönünde bir teklif Bakanlar Kurulu gündeminde bulunmakta mıdır?

- "Bu toplumda kızının ilk tecrübelerinde bile yol gösteren köşe yazarları olduğunu biliyorum. Bunların kim olduğunu herkes de bilir" ifadesinde bulunduğunuz görülmektedir. Bu kişiler kimlerdir, bu kişilerin bahsi geçen eylemi yaptıkları size hangi yolla malum olmuştur? Bu konu hakkında emniyetten veya istihbarat teşkilatlarından tarafınıza özel bir bilgi mi gelmiştir?

- Hangi gazeteci veya köşe yazarının çocuğunu nasıl yetiştirdiğini takip eden bir devlet kurumu bulunmakta mıdır? Bu konu da Başbakan Yardımcılığınıza ait görevler arasında mıdır? Göreve geldiğiniz günden bu güne kadar bu konuda hangi çalışmaları hangi yasal dayanak ile yaptınız?

- 4 Kasım 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığınız “Özel evlerde kalanlar denetlenecek veya baskınlar yapılacak’ şeklindeki yazılanlar gerçeği yansıtmamaktadırö açıklamanızın bugünkü sözlerinizle çelişmesinin gerekçesi nedir?

- 18 yaşını geçmiş, üniversite öğrencisi, reşit bireylerin kira sözleşmesi yapma veya gayrimenkul satın alma hakkı bulunmaktadır. Bu kişilerin birlikte yaşamasına yönelik bir engel de bulunmamaktadır. Başbakan bu açıdan bir düzenleme yapılacağını belirtmiştir. Böyle bir düzenleme Bakanlar Kurulu’nda konuşulmuş mudur? Bu yönde herhangi bir Bakan tarafından bir yasa taslağı hazırlanarak sunulmuş mudur?

- Başbakan ilgili açıklamayı yapmadan önce Başbakan Yardımcılarını ve ilgili Bakanları bilgilendirmiş midir, görüş alışverişinde bulunmuş mudur, ilgili bildirim hangi tarihli yazıyla yapılmıştır?"