"Orta Doğu ve İran ile ilgili görüş birliği içindeyiz"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Orta Doğu sorunu ve İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

26 Ocak 2010 Salı, 14:26
Abone Ol google-news

Başkent Berlin'de temaslarda bulunan İsrail Cumhurbaşkanı İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Başbakanlıkta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Merkel, Peres'in yarın Federal Mecliste konuşacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu, bunun iki ülke arasındaki sıkı ilişkilerin işareti olduğunu belirtti.

"Orta Doğu ve İran ile ilgili olarak görüş birliği içindeyiz" diyen Merkel, İran'a, tekliflerini kabul etmesi çağrısını yineleyerek, zamanın daraldığını ve yaptırımların düşünüldüğünü söyledi.

Peres ile Orta Doğu'da İsrail ve Filistin'den oluşacak "iki devletli çözüm" konusunda da görüştüğünü ifade eden Merkel, barış sürecine nasıl ivme kazandıracaklarını düşündüklerini, bunun için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşeceğini kaydetti.

Bölgedeki kalkınmanın önemine işaret eden Merkel, bu nedenle Berlin'de İsrail kabinesi ile yaptıkları ortak toplantının da önemli olduğunu ve ortak projeleri ele aldıklarını söyledi.

İsrailli bir gazetecinin, Alman şirketlerinin İran ile yoğun ilişkileri olduğuna işaret etmesi üzerine de Merkel, Alman şirketlerinin geleneksel olarak İran ile yoğun ilişkileri olduğunu, ancak bu ilişkilerin son zamanlarda azaldığını belirterek, önemli olanın İran'a karşı uluslararası alanda yaptırım kararının alınması olduğunu ifade etti.

İran'a karşı askeri bir seçeneği düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine de Merkel, İran ile yaşanan sorunu diplomatik yollardan çözmeye çalıştıklarını ve yaptırımların etkili olacağına inandıklarını kaydetti.

Merkel, İran'ın kabul edilemeyecek görüşleri olduğunu, özellikle İsrail'in varolma hakkını inkar etmesinin, geçmişinden dolayı özellikle bir Alman Başbakan için kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

Peres de İran rejiminin tehlikeli ve ekonomik yaptırımların kaçınılmaz olduğunu belirterek, İran halkına karşı bir düşmanlık beslemediklerini, sorunun İran'daki yönetim olduğunu söyledi.

Bu konuda Almanya'nın tutumunu takdir ettiklerini ifade eden Peres, Filistin halkıyla da iyi niyet çerçevesinde, güvenli sınırlar içinde yan yana yaşayacak iki ülkenin varolmasını istediklerini, Filistin halkını güçlendirmek için ekonomik yardım yaptıklarını kaydetti.

"İyi niyet en iyi politikadır" diyen Peres, kendisine yarın Alman Federal Meclisinde konuşma fırsatı verildiği için ayrıca teşekkür etti.

Peres yarın Meclis'te, Nasyonalsosyalizm döneminde katledilen Yahudileri anmak amacıyla düzenlenecek özel oturumda konuşacak.