Ortalık karıştı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Ankaragücü Kulübü Başkanı Cemal Aydın'ı, 22 Kasım Cumartesi günü Fenerbahçe ile yapacakları maça atanan hakem Halis Özkahya'yı telefonla aradığı için tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk ederken, Merkez Hakem Kurulu (MHK) da maçın hakemini Fırat Aydınus olarak değiştirdi.

20 Kasım 2008 Perşembe, 14:49
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Ankaragücü Kulübü Başkanı Cemal Aydın'ı, 22 Kasım Cumartesi günü Fenerbahçe ile yapacakları maça atanan hakem Halis Özkahya'yı telefonla aradığı için tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk ederken, Merkez Hakem Kurulu (MHK) da maçın hakemini Fırat Aydınus olarak değiştirdi.

TFF'den yapılan açıklamada, Ankaragücü'nün Fenerbahçe ile oynayacağı Turkcell Süper Lig 12. hafta mücadelesi için atanan hakem Halis Özkahya'nın, MHK'nın haftanın hakemlerini dün basın bülteni ile duyurmasından sonra Ankaragücü Kulübü Başkanı Cemal Aydın tarafından telefonla arandığı tespit edildiği belirtilerek, şöyle denildi:
''Haftanın hakemlerinin açıklandığı basın bülteninin yayınlanmasından daha önce Cemal Aydın'ın, 'söz konusu maçın hakeminin Halis Özkahya ya da adını vermediği başka bir hakem olacağı' iddiası üzerine, TFF derhal harekete geçmiş ve bilgisine başvurmak için Başkan Aydın ile görüş alışverişinde bulunmuştur. Bu görüşmede Aydın'dan, iddialarının kaynağını TFF ile paylaşması talep edilmiş ve bir bilgi paylaşımı olmaması halinde tüm hakem camiasının töhmet altında kalacağı vurgulanmıştır.
Ancak bu görüşmeye rağmen Sayın Cemal Aydın'ın, haftanın hakemlerinin açıklandığı basın bülteninin yayınlanmasından sonra, başkanlığını yaptığı kulübün maçını yönetecek hakemi telefonla araması, konuşmanın içeriği ne olursa olsun bir yönetici duyarlılığı ve sorumluluğuna yakışmamaktadır. Ankaragücü Kulübü Başkanı Cemal Aydın, bu girişimi nedeniyle TFF Hukuk Kurulu tarafından tedbirli olarak Disiplin Kurulu'na sevk edilmiştir.''

 

Hakem değiştirildi

Bu gelişmeler üzerine Ankaragücü-Fenerbahçe maçının hakemi de değişti. Açıklamada, ''Tüm bu gelişmeler üzerine herhangi bir spekülasyona yol açmamak adına, 22 Kasım Cumartesi günü oynanacak Ankaragücü-Fenerbahçe maçının hakemi MHK tarafından Fırat Aydınus olarak değiştirilmiştir'' denildi.

 

Aydın'dan sert tepki

Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilen Ankaragücü Kulübü Başkanı Cemal Aydın, federasyonun kararıyla ilgili olarak, ''Bizi zaten sünnet etmiştiniz, etmeye de devam ediyorsunuz'' dedi.

Voleybol Federasyonu'nun genel kurulunda basının sorularını yanıtlayan Aydın, İsviçre'de bulunan ve kendisini telefonla arayan Futbol Federasyonu Başkanvekili Lütfi Arıboğan'a sitemde bulunarak, ''Pazartesi ve salı günü Federasyon'a ne söylediysem, çıkın açıklayın. Hakeme de ne dediğimi, kendisi açıklayacaktır'' diye konuştu.
Bir kulüp başkanının disiplin kuruluna sevkinin şekline dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken Cemal Aydın, ''Böyle mi bir başkanı PFDK'ya sevk ediyorsunuz? Bizi zaten sünnet etmiştiniz, etmeye de devam ediyorsunuz'' dedi. Aydın, şunları söyledi:
''Ben pazartesi ve salı günü Futbol Federasyonu yetkililerine ne dediysem, bunu çıkın açıklayın. Hakem arkadaş da şerefli ve haysiyetliyse, ona dediğimi açıklar. Ben hakem kardeşime 'Sizinle ilgili olarak federasyona görüşlerimi aktardım, bilgilendirdim. Sizin isminizi açıklarlar. Ben hakemliğinize güveniyorum' dedim. Hodri meydan. Bu yaptığınızın altından kalkamazsınız. Artık herkes kendi bildiğini okusun.''
Aydın, çok sert bir basın toplantısı yapacağını da belirterek, disiplin kuruluna sevk edilmesini internet sitelerinden öğrendiğini sözlerine ekledi.


Fenerbahçe'den yanıt geldi
 
Bu gelişmeler üzerine Fenerbahçe Kulübü, resmi internet sitesinden bir duyuru yayımlayarak şu açıklamayı yaptı:

"Turkcell Süper Lig'in 11. Haftasında oynadığımız Ankaraspor maçının ardından Ankaraspor onursal başkanı Sayın Melih Gökçek'in maçın hakem atamasına ilişkin yaptığı açıklamalardan ne kadar rahatsızlık duyduğumuzu ve Sayın Gökçek'in Türk futbolunun selameti için bildiklerini derhal açıklaması gerektiğini iki gün önce belirtmiştik. Sayın Gökçek henüz bu çağrımıza yanıt vermemişken bu kez de Ankaragücü başkanı Sayın Cemal Aydın'ın kendileri ile bu hafta sonu oynayacağımız maçın hakem atamasına ilişkin benzer şekilde bir takım duyumları olduğu ve hatta maçın hakemini telefonla aradığını TFF'nin açıklaması ile öğrenmiş bulunuyoruz. Sayın Cemal Aydın da Sayın Gökçek gibi hakem atamalarına ilişkin bu bilgileri MHK kararları açıklanmadan önce nereden duyduklarını söylemiyorlar.

Benzer iki olayın yaşanması, aynı senaryonun işletilmeye çalışılması ve olayın muhatapları kulüp yöneticilerinin bu çirkin olayların asıl aktörlerini saklama çabası son derece kaygı verici ve yakışıksız bir durumdur. Türk futbolunun en büyük aktörlerinden biri olan 100 yıldan fazla geçmişe sahip Fenerbahçe Spor Kulübü'müzün bu çirkin senaryolara karıştırılmaya çalışılmasından büyük hicap duyuyor ve bunu yapmaya çalışanları nefretle kınıyoruz. Ancak kulübümüzü bu çirkin senaryolara alet etmeye çalışanlar şunu net olarak bilmelidirler ki kurmaya çalıştıkları bu tuzak onların ayaklarına dolanacaktır.

Çağrımızı yineliyoruz; Sayın Gökçek ve Sayın Aydın kendilerine MHK kararlarını önceden bildiren bu kişilerin kimler olduğunu açıklamak durumundadırlar. Bu kişilerin isimlerini vermemek onları korumak ve işbirliği yapmak anlamına gelmektedir. Bu kişilerin açıklanmaması ile yaratılmaya çalışılan kaos ortamı nedeniyle haftasonu oynayacağımız karşılaşmada yaşanabilecek her türlü olumsuz durumun da sorumlusu Sayın Cemal Aydın olacaktır. TFF tarafından bugün bu olay nedeniyle Disiplin Kurulu'na da sevk edilen Sayın Aydın'ı ve ayrıca Sayın Gökçek'i de bir an önce bu yanlıştan dönmeye ve bildiklerini hemen bugün açıklamaya davet ediyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü kendisinin de alet edilmeye çalışıldığı bu çirkin oyunların sona erdirilmesi, merhum Sayın Hasan Doğan ile Türk futbolunda oluşmaya başlayan güven ve istikrar ortamının yıkılmasına çalışanların ortaya çıkarılması için elinden geleni yapmaya hazırdır.

Bu çirkin oyunların bir parçası değiliz, olmayacağız ve gelişmeleri kaygı ile izliyoruz."