Osmanlı Dönemi'nde İtalyan Operası konseri

İstanbul Devlet Opera Balesi (İDOB) sanatçıları Ayten Telek, Ahmet Baykara, Besnik Ademoğlu, Utku Bayburt keman sanatçısı Ceren Gürkan ve piyanist Simten Şenpolat eşliğinde 'Osmanlı Dönemn'nde İtalyan Operası' bir konser verecek.

22 Aralık 2012 Cumartesi, 12:22
Abone Ol google-news

24 Aralık Pazartesi akşamı saat 20’de Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Müzikolog, piyanist, şef Emre Aracı’nın hazırlayıp anlatıcılığını üstlendiği konserde besteci, piyanist Aydın Karlıbel ortaya çıkardığı ve dünya prömiyerini 10 Kasım 2012’de Fulya Sanat Merkezi'nde yaptığı Donizetti Paşa'nin Mahmudiye Marşı üzerine parlak çesitlemelerden oluşun Carl Czerny'nin “Impromptu Brillant et militaire sur la Marche du Sultan Mahmoud” adlı eserini seslendirecek. Karlıbel, iki aryada bariton Alp Köksal’a da eşlik edecek.

Osmanlı Müziği araştırmaları ve konserleriyle tanınan Emre Aracı'nın hazırlayarak sunacağı bu açıklamalı konserde 19. y.y. İstanbul'unda opera sanatının itibarı ve tarihçesi Beyoğlu'ndaki Naum Tiyatrosu'nun sahnesinden geçen sanatçıların anılarından enteresan hikâyeler ve kesitlerle anlatılıyor.

Padişah desteğiyle, 1848'de Avrupa operalarını aratmayacak yeni binasında, Verdi'nin Macbeth'iyle perdeleri açılan, Gustave Flaubert'in Lucia di Lammermoor'u izlediği, Donizetti Paşa'nın sanat danışmanı olduğu ve Callisto Guatelli'nin operalar sahneye koyduğu Naum Tiyatrosu, İDOB, Emre Aracı işbirliğiyle Fulya Konser Salonu’nda gerçekleşecek bu özel konseri orijinal programlardan yola çıkılarak İstanbul´un opera geçmişini merak edenlere yeni yıl armağını olarak sunuyor.