"Otobüs sektörüne üvey evlat muamelesi yapılıyor''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, ''Türkiye'de yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 50'den fazlasını yapan otobüs sektörüne üvey evlat muamelesi yapıldığını'' söyledi.

16 Şubat 2013 Cumartesi, 18:31
Abone Ol google-news

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, CHP İşveren Sendikaları Meslek Kuruluşları Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP İşdünyası Diyalog ve Dayanışma Birimi (İDDB) üyeleri Bursa Milletvekili Sena Kaleli, İstanbul Milletvekili Sedef Küçük ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ile bir araya geldi.

TOFED Başkanı Erdoğan, görüşmede, akaryakıt fiyatlarının yüksekliğini gündeme getirdi. Akaryakıtta önce ÖTV, bunun üzerinden de KDV tahsil edildiğini belirten Erdoğan, ''Bir anlamda en pahalı akaryakıta adeta katmerli vergi ödüyoruz. Havayolu ve deniz taşımacılığından ÖTV alınmıyor. Havayolu taşımacılığına ciddi teşvikler veriliyor. Rekabet için 4 yıl önceki fiyatlarla ve zararına yolcu taşıyoruz'' dedi.

TOFED Genel Sekreteri İlgin ise ''dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandıklarını'' ifade ederek, ''Bireysel kullanıcılar da yüksek fiyattan alıyor yakıtı. Ancak toplu ve tarifeli yolcu taşımacılığı yapan sektöre daha uygun koşullarda yakıt verilmesi gerekir. İsteğimiz ÖTV'nin hiç kimseden alınmaması'' diye konuştu.

Toprak ise sorunları TBMM'de gündeme getireceklerini belirtti. ''Hükümetin, maliyedeki açığı kapatmak için ÖTV'yi devam ettirdiğini'' söyleyen Toprak, şunları kaydetti:

''Akaryakıta bir ayda 2 kez zam yaptılar. TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı, işsizlik yeniden yükselişe geçti. Genç işsizlik oranı yüzde 18'in üzerinde. Bu tablo kabul edilebilir değil. Örtülü ödenek yüzünden açık veren bütçeyi kapatmak için başvurulan yöntemler ortada. Örtülü ödeneği nasıl kullandıklarını biliyoruz. Hiçbir getirisi olmayanlar ÖTV ödemiyor. Uçak sahipleri gibi. Türkiye'de yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 50'den fazlasını yapan sektöre üvey evlat muamelesi yapılıyor.''

CHP Bursa Milletvekili Kaleli de fahiş akaryakıt fiyatları nedeniyle biyodizel kullanan otobüsçülerin çok büyük cezalara maruz kaldığını dile getirerek, belge ücretlerinin yüksek olduğunu anlattı.

Açıklamada, TOFED'in daveti üzerine gerçekleştirilen ziyarette CHP heyetinin İstanbul'da otogarı da ziyaret ettiği bildirildi.