Özel sağlıkta yeni dönem: Neler değişecek?

Özel sağlık sigortasında yeni düzenlemeler çarşamba günü başlıyor. Ömür boyu yenileme garantisi olanın primi artmayacak. Ek prim uygulanmayacak.

22 Nisan 2014 Salı, 12:10
Abone Ol google-news

Özel sağlık sigortalarında yeni düzenleme yapıldı, uygulama yarın başlıyor. Yeni düzenlemeye göre, sağlık sigortasında sigorta şirketleri, ömür boyu yenileme garantisi olan sigortalıların primlerini artıramayacak, ek prim uygulayamayacak. Son yıllarda, sağlık sigortasında, sigorta şirketleriyle sigortalılar arasında özellikle, ‘ömür boyu yenileme garantisi’nden kaynaklanan şikâyetler ciddi boyuta ulaşmıştı. Kimileri yüksek prim artışlarından yakınırken kimileri sonradan çıkan hastalıkların kapsam dışında tutulmasından, kimileri de şirketlerin keyfi uygulamalar yapmasından şikâyet etmeye başladı. Hazine de hem bu şikâyetleri değerlendirip hem de özel sağlık sigortasına standart getirmek için 2013’ün Ekim ayında bir yönetmelik yayımlayarak sigortanın şartlarında değişiklikler yaptı. Sigorta şirketlerine de yeni düzenlemeye geçiş için 6 aylık süre tanıdı. Bu süre yarın doluyor ve özel sağlık sigortasında yeni uygulama başlıyor. Yeni düzenlemeyle bugüne kadar şikâyetlere konu olan ömür boyu yenileme garantisinde önemli değişiklikler yapıldı.

Yarın’dan sonra sigorta şirketleri, yenileme garantili ve yenileme garantisi olmayan sağlık ürünlerini tüketiciye sunacak. Yenileme garantili sağlık sigortalarında sigorta şirketleri sigortalının, mevcut hastalıklarına ya da ileride karşılaşılacak risk durumuna göre başta prim olmak üzere özel şartlar belirleyebilecek.

Neler değişiyor?

- Sigorta şirketleri, bireysel veya grup sigortaları, yenileme garantili ve yenileme garantisiz sigortalar sunabilecek.

- Tüketici ömür boyu yenileme garantili ürününü seçerse şirketler, primi ve sigortanın şartlarını özel olarak belirleyecek.

- Yenileme garantisi şirketine göre değişse de 2-3 yıl gibi belli bir süreden sonra başlayacak.

- Ömür boyu yenileme garantisine hak kazanan sigortalının primi artmayacak.

- Sonradan çıkacak hastalıklar kapsam dışında tutulamayacak ve ek prim alınamayacak.

- Şirketler özel sağlık sigortasında kişiye özel uygulama yapamayacak.