Özel sektör bir yılda 73.7 milyar dolar dış borç ödeyecek

Özel sektörün dış borçlarındaki hızlı artış sürüyor. Yılın ilk yarısında dış borçları 12.2 milyar dolar artan özel sektör, bir yılda 73.7 milyar dolarlık borç ana parası ödeyecek.

19 Ağustos 2014 Salı, 11:22
Abone Ol google-news

Merkez Bankası verilerine göre, özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, Haziran sonu itibariyle 2013 yıl sonuna göre 8.9 milyar dolar artarak 166.5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Haziran sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı, ticari krediler dışındaki kısa vadeli kredi borcu 2013 yıl sonuna göre 3.3 milyar dolar artarak 43.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

TOPLAM BORÇ 210 MİLYAR DOLARI DA AŞTI

Böylece, özel sektörün kısa ve uzun vadeli borçları altı ayda toplam 12.2 milyar dolar artarken toplam borçlar da  210.2 milyar dolara yükseldi.

Özel sektörün kısa ve uzun vadeli borçlarından 73.7 milyar dolarlık bölümünün önümüzdeki bir yıl içinde vadesi dolacak ve şirket ve bankalar, yalnızca ana para olan bu bölümü bir yıl içinde ödeyecek.

TAHVİL İHRACIYLA BORÇLANMA DAHA HIZLI ARTTI

Merkez Bankası verilerine göre, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2.6 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 3.1 milyar dolar arttığı belirlendi.

Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 154 milyon dolar azalırken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları ise 1.2 milyar dolar artarak 2.7 milyar dolara çıktı.

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1.6 milyar dolar artarken, tahvil stoku ise 1 milyar dolar artışla 4.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.