Özgür Gündem çalışanlarının basın kartı iptal edildi

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü(BYEGM) Özgür Gündem Gazetesi çalışanlarının 'Sarı Basın' kartlarını iptal etti.

15 Mart 2016 Salı, 10:46
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz gün Başsavcılığın, ilk sayfasında yer alan  "Newroz'un Ayak Sesleri", "Baharı Erteleyemezsin", "Sur'da 7 infaz daha" ve "Ankara'da patlama" haberleri nedeniyle hakkında toplatılma kararı verdiği Özgür Gündem gazetesinin çalışanlarının 'Sarı Basın' kartları BYEGM tarafından iptal edildi.

Özgür Gündem gazetesi hakkında toplatma kararı

Özgür Gündem çalışanı Sedat Yılmaz, sarı basın kartlarının iptal edildiğini Twitter hesabından duyurdu. Yılmaz, "Başbakanlık basın kartım 'iptal edilmiştir' mesajıyla uyandım, çok şaşırdım... Özgür Gündem'in tüm çalışanlarının basın kartı iptal edilmiş" paylaşımları yaptı.

 

TGS ve TGC: Basın kartı iptali hak gasbıdır

TGC ve TGS, Basın Yayın Enformasyon Gene Müdürlüğü'nün, Özgür Gündem Gazetesi çalışanlarının basın kartlarını iptal etmesi yönündeki kararın keyfi olduğunu belirtti. Bunun tüm muhalif basın çalışanlarının kartlarına el konulmasının yolunu açtığını belirten örgütler, gazetecileri tepki göstermeye çağırdı.

ürkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Basın Yayın Enformasyon Gene Müdürlüğü'nün, Özgür Gündem Gazetesi çalışanlarının basın kartlarını iptal etmesinin keyfi bir karar olduğunu belirtti.

Komisyonun bağımsızlığını yitirdiğini vurgulayan ve gazetecilerin kart haklarının iadesini isteyen TGC ve TGS, "Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün, Özgür Gündem Gazetesi çalışanlarının sarı basın kartlarını iptal etmesi kazanılmış bir hakkın gaspı anlamına gelmektedir. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün bu kararı keyfi bir karardır.

Sarı basın kartı almak için aylarca bekleyen gazetecilerin bu kartı aldıktan sonra çalıştıkları gazetelerin yayın çizgisi beğenilmediği için kartların geri istenmesi bundan sonra bu uygulamanın daha yaygın olacağının da habercisi gibidir" dedi.

28. Ağustos 2015'te çıkarılan Basın Kartları Yönetmeliği'nin iptali için, 14 Ekim 2015'te Danıştaya dava açtıklarını hatırlatan TGC ve TGS, Danıştay'ın "Yönetmeliğin kamu yararını gerçekleştirmekten uzak olduğu, Anayasa başta olmak üzere kanunlara aykırı olduğunu" belirttiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Türkiye'nin en çok sarı basın kartı üyesine sahip TGC ve TGS'den görüş almadan çıkarılan yönetmelik tamamen siyasi bir gerekçeyle değiştirilmiştir. Bu yönetmelikle Basın Kartları Komisyonu'nun yapısı idarenin keyfine oluşturulmuştur" dilerek, dava sürecinin devam ettiği kaydedildi.

Bağımsızlığını yitirmiş komisyon yapısı ile gerçek bir çok gazetecinin sarı basın kartını vermeyen Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün, bu kararı ile bundan sonra muhalif bütün gazetecilerin sarı basın kartlarını almanın yolunu açtığına işaret eden TGC ve TGS, bunun kabul edilemeyeceğini vurguladı.

"Bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmeli, Özgür Gündem Gazetesi çalışanlarının sarı basın kartı hakları iade edilmelidir" diyen TGC ve TGS, bütün gazetecileri bu gasp girişimine karşı tepki göstermeye çağırdı.