Paksüt'ten polise hakaret davası

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'ün ''3 polis memuruna haksız fiil nedeniyle hakaret'' suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

25 Nisan 2011 Pazartesi, 09:32
Abone Ol google-news

Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Ferda Paksüt'ün avukatı Bülent Acar ile müşteki polis memuru Gökhan Ayhan'ın avukatı Cem Koçak katıldı.

Avukat Koçak, müvekkilini bir sonraki celse mahkemede hazır edeceğini belirterek, duruşmalardan vareste tutulan Ferda Paksüt'ün de gelecek celse hazır edilmesini talep etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün yakın koruması Deniz Özyıldız, duruşmada tanık olarak ifade verdi. Özyıldız, olay tarihinde öğle yemeği için gittikleri tenis kulübüne daha sonra Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt'ün gelerek kendisini bir aracın takip ve taciz ettiğini söylediğini belirtti.

Bunun üzerine yolun karşısına geçerek söz konusu aracın yanına gittiklerini, araçta kimse bulunmadığını ifade eden Özyıldız, aracın 5-6 metre arkasındaki resmi polis aracındaki görevli memurun yanına giderek öndeki araçtan şikayetçi olduklarını söylediğini, polis memurunun da bu aracın resmi polis aracı olduğunu belirttiğini kaydetti.

Osman Paksüt'ün dönemin Ankara Emniyet Müdürünü telefonla aramak istediğini ancak cep telefonunu tenis kulübünde unuttuğu için kendisinin buraya giderek telefonu getirdiğini söyleyen Özyıldız, döndüğünde Osman Paksüt ile polis memuru olduğunu düşündüğü sivil giyimli kişinin konuştuklarını gördüğünü ifade etti. Ne konuşulduğunu bilmediğini belirten Özyıldız, sanık Ferda Paksüt ile bu kişi arasında diyaloğa tanık olmadığını söyledi.

Özyıldız, ''Orada bulunduğum sürede Ferda Paksüt'ün 'Ercüment'in itleri' şeklinde hakaret içeren herhangi bir sözüne tanık olmadım'' dedi.

Avukat Acar da müvekkilinin daha önce mahkemeye gelerek savunmasını yaptığını ve sorgulandığını kaydederek, ceza usulünde sanığın, katılan vekilinin talebi üzerine yeniden getirtilip soru sorulması gibi bir husus olmadığını, bu nedenle katılan vekilinin talebinin usule aykırı olduğunu belirtti.

Hakim Namık Özdemir, Ankara 26. Asliye Ceza Mahkemesindeki dava dosyasının duruşma tutanaklarının onaylı örneklerinin dosyaya alınmasına ve bu davanın sonucunun yargılamasını yaptıklarını dosya sonucuna etkili olabileceğinden bekletici mesele yapılmasına karar verdi.

Tanık Erkan Kuş'un beyanının alınması için Van Sulh Ceza Mahkemesine talimat yazılmasına karar veren Özdemir, talimatta olaya ilişkin bilgi ve görgüsü ile müşteki konumunda bulunan polis memurlarının olay yerine ne amaçla geldikleri konusunda Kuş'la görüşüp görüşmediği, görüştüyse bu görüşmede teknik takip, kayıt altına alma veya muhbirle görüşme gibi bir konuşma geçip geçmediği, konuşmanın içeriğini hatırlayıp hatırlamadığı hususlarının sorulmasının istenmesini kararlaştırdı.

Sanık Ferda Paksüt'ün duruşmadan vareste tutulma kararından vazgeçilmesine bu aşamada yer olmadığına karar veren Özdemir, müşteki Gökhan Ayhan'ın duruşmada ifade vermesi amacıyla hakkında yeniden zorla getirme emri çıkarılmasını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.