Papa'dan Peres ve Abbas'a ateşkes telefonu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı arayarak, taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

18 Temmuz 2014 Cuma, 16:52
Abone Ol google-news

İsrail’in Gazze’ye saldırıları üzerine geçtiğimiz Pazar günü taraflar arasında barış sağlanması için dua eden Papa Francesco, bugün de Şimon Peres ve Mahmud Abbas’ı telefonla aradı.

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre Papa, çok sayıda ölüme ve ciddi bir insani duruma yol açan Gazze Şeridi’nde son günlerde yaşanan çatışmalar ve iki toplum arasında büyüyen düşmanlık ile acılardan ötürü derin endişe duyduğunu ifade etti.

Papa’nın, ‘barış isteyen, barış insanları’ olarak nitelediği muhataplarına, tüm Kilise adına Kutsal Topraklar’da barış için dualarını eksik etmeyeceğini bildirerek, onları da dua etmeye davet ettiği belirtildi. 

Papa’nın ayrıca, gerek tarafları gerekse de bu konuda uluslararası siyasi sorumluluğu olanları, bütün düşmanlıklara bir son verip, barış yolunda uzlaşarak ateşkes için çalışmaya çağırdı.

Papa, Mayıs ayındaki Ürdün, Filistin ve İsrail’i kapsayan Kutsal Topraklar ziyareti sırasında davet ettiği Peres, Abbas ve Bartholomeos ile birlikte 8 Haziran’da Vatikan’da Ortadoğu barışı için dua etmişti.