Patlayıcı yüklü kamyonet ele geçirildi

İspanya'nın kuzeyindeki Zamora kentinin Portekiz sınırına yakın bölgesinde terör örgütü ETA'ya ait olduğu sanılan patlayıcı madde yüklü bir kamyonet ele geçirildi, kaçmaya çalışan iki kişi gözaltına alındı.

10 Ocak 2010 Pazar, 10:21
Abone Ol google-news

Jandarmadan verilen bilgiye göre, gece yarısına doğru Fransız plakalı bir şüpheli kamyonet durduruldu. Kamyoneti kullanan ve ETA üyesi olduğu sanılan kişi, güvenlik görevlilerine karşı geldi ve kaçmaya çalıştıysa da yakalandı.

İspanyol basınına yansıyan haberlerde, söz konusu kamyonetin patlayıcı yüklü olduğu belirtildi. Olayla ilgili ETA üyesi olduğu sanılan gözaltındaki iki kişinin sorgulanmasına devam edilirken, geniş çaplı bir araştırma başlatıldığı bildirildi.

Bu arada, Fransa'da uzun zamandır polis gözetimi altında tutulduğu belirtilen ETA'ya ait bir zulayı açmaya çalışan iki kişinin de Fransız polisi tarafından yakalandığı duyuruldu.

Üzerlerinden silah çıkan bu kişilerin ETA üyesi olduğu ve İspanyol jandarmasının arananlar listesinde bulunduğu ortaya çıktı.

İspanya İçişleri Bakanlığı, AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA'nın İspanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında "gösterişli, ses getirecek bir saldırı" yapabileceği uyarısında bulunmuş, terör alarmını bir derece artırmıştı.