Pera'dan piyano sesleri yükselecek

Pera Güzel Sanatlar'ın 6.sını düzenleyeceği Pera Uluslar arası Piyano Festivali, 2-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, ünlü piyanist Gülsin Onay'ın muhteşem konseriyle başlayıp, bir hafta boyunca yurt içi ve yurt dışından yüzlerce genç piyanisti ve dünyaca ünlü müzik ustalarını ağırlayacak.

15 Nisan 2011 Cuma, 14:32
Abone Ol google-news

2006 yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Pera Uluslar arası Piyano Festivali, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini arttırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslar arası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Festivali, 6 – 21 yaş arası bine yakın gence performans sunma imkanı sağlayacak.

Gençlerin sahne almasının yanı sıra Festival Programı içerisinde farklı aktiviteler de yer alıyor. 9-12, 13-16 ve 17-21 yaş kategorilerinde düzenlenecek üç ayrı yarışma ile gençleri teşvik etmek ve onlara uluslar arası bir jüri karşısında performans sunma imkanı tanımak amaçlanıyor. Bunun yanı sıra Festival kapsamında İtalya’dan Domenico  Colucci, Bulgaristan’dan Victor Chouchkov, Avusturya’dan Bernhard Parz, Güney Kıbrıs’tan Nicolas Constantinou, Slovenya’dan Marina Horak, İngiltere’den Rebecca Chambers, Amerika Birleşik Devletleri’nden Tamara Poddubnaya, Fransa’dan Elena Filonova, Azerbaycan’dan Devlet Sanatçısı Prof. Zöhrab Adıgüzelzade, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Doç. Dr. Yeşim Alkaya Yener, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Yuriy Sayutkin, ünlü piyanist Leyla Pınar Tansever, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı  öğretim görevlisi Samir Mirzayev ve Azerbaycan'dan Ceyhun Allahverdiyev gibi ustaların, resitalleri, master class’ları ve seminerleri gerçekleşecek.

Festival, 02 Mayıs 2011 tarihinde İş Sanat Kültür Merkezi Konser Salonu / İş Kuleleri’nde saat 20.00’de yapılacak ünlü piyanist Gülsin Onay’ın solist olarak katıldığı konserle başlayıp, çeşitli aktivitelerle Pera Güzel Sanatlar’ın Taksim binasında 08 Mayıs 2011 tarihine kadar devam edecek.