Pilotların naaşlarına ulaşıldı

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye tarafından düşürülen uçaktaki pilotların naaşlarının tespit edildiğini açıkladı. Şehit pilotlar, cuma günü Malatya'da düzenlenecek törenle uğurlanacak.

04 Temmuz 2012 Çarşamba, 12:11
Abone Ol google-news

Suriye tarafından 22 Haziran'da düşürülen Türk uçağındaki iki pilot 13 gündür aranıyordu. Pilotların sağ olabileceği umuduyla sürdürülen çalışmalarda bugün acı haber geldi. Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin düşürdüğü uçaktaki kayıp iki pilotun naaşının tespit edildiğini açıkladı.

TSK'nin sitesinde yer alan bilgi notu şöyle;

- 22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait RF-4 uçağının enkazının ve pilotlarının bulunması maksadıyla sürdürülen çalışmalarda; pilotlarımız Hv.Plt.Yzb. Gökhan ERTAN ve Hv.Plt.Tğm. Hasan Hüseyin AKSOY'un naaşları deniz dibinde tespit edilmiş ve naaşların gemiye alınması çalışması devam etmektedir.

- Şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz.

PİLOTLARI TITANIC'İ BULAN GEMİ ARIYORDU

Nautilus devreye girmişti

Suriye'nin uçağı vurmasının ikinci gününde pilotlara ait kask ve postallara ulaşıldığı açıklanmıştı. Uçağın düştüğü 1260 metrede çalışmalar devam ederken, dünyanın önemli keşif ve araştırma gemilerinden Nautilus devreye girmişti.

Şehit babası:Hepimizin başı sağ olsun

Naaşına ulaşılan şehit Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un babası yaptığı açıklamada, "Hepimizin başı sağ olsun. Vatanımız sağ olsun. Allah’ım onu en yüksek mertebelere yükseltti. O en yüksek mertebede şimdi. O her zaman benim ciğerimde. Sağ o geziyor. Benim gözümün önünde her zaman. Görüyorum ben onu şuanda hissediyorum zaten. Vatanımız için her zaman dimdik ayakta duracağız. Vatanımızın için hiçbir zaman yılmayacağız. Allahın izniyle ayaktayız. Benim çocuğum ölmedi sağ. Berat gecesinde bunun haberini almak buda ayrı Allah'ımızın bize verdiği bir şey. Geride kalan şehitlerimiz, geride kalan onun arkadaşları her zaman onun arkasında yılmayacaklar devam edecekler" dedi.

ESAD: KEŞKE DÜŞÜRMESEYDİK

Cuma günü tören düzenlenecek

Bakan Yılmaz, ABD'nin bağımsızlık günü dolayısıyla büyükelçilik ikametgahında düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Şehit pilotlar Yüzbaşı Ertan ve Teğmen Aksoy için 6 Temmuz Cuma günü Malatya'da tören düzenleneceğini'' belirten Yılmaz, uçağın füzeyle mi yoksa uçaksavarla mı vurulduğunun sorulması üzerine, ''Şu ana kadar Genelkurmay Başkanlığı veya resmi makamlarımız tarafından halkımıza hangi bilgi verildiyse en doğru, en gerçek bilgidir'' dedi.

Pilotların cenazelerinin uçağın enkazında bulunduğunu bildiren Yılmaz, daha önce kaskların bulunduğunun hatırlatılarak bu kaskların pilotlara mı ait olduğunun sorulması üzerine, şunları kaydetti:
''Evet pilotlarımıza ait. Pilotların naaşına ulaşıldı. Cuma günü Malatya'da tören yapılacak. Naaşlar tespit edildi. İşlemlerine devam ediliyor. Enkaz çıkarılıyor. Dün uçağın motoru bulunmuştu. Diğer parçaları da tek tek toplanıyor. Orada mümkün olduğunca tek bir parça dahi bırakmak istemiyoruz.''


Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığı'nın olaya ilişkin daha detaylı bilgi vereceğini de belirterek, ''Dikkat ederseniz hiçbir bilgi saklanmıyor, en ufak bir bilgi edinildiğinde haber veriliyor'' diye konuştu.