Polis dayağında sağlam raporu

İstanbul Avcılar'da Yunus timlerinin döverek hastanelik ettiği üniversite öğrencisi Güney Tuna'ya sağlam raporu verildiği ortaya çıktı. Ayrıca Baba Tuna, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce görevlendirilen müfettişlerin oğlunun ifadesini hastanede aldığını, kendilerini de görüşmek için davet ettiğini belirtti.

08 Ekim 2009 Perşembe, 12:40
Abone Ol google-news

İstanbul Avcılar'da üniversite öğrencisi Güney Tuna'nın bir parkta polislerce dövülmesi ile ilgili soruşturmada, Tuna'nın 'darp edilmediğine' dair rapor veren doktorun da şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı.

Bacaklarında iki kırık ve beyninde ödem oluşan Tuna'ya sağlam raporu veren doktor savcılık ifadesinde polisi suçladı.

Doktorun iddilarına göre, sağlam raporu verilmesini polis istedi. Olayın mağduru Tuna ise doktorun kendisini muayene etmeden rapor hazırladığını öne sürdü.

Bu arada mağdurun muayenesinde polisin bulunduğu da ortaya çıktı. Olayla ilgili suçlanan polislerden sadece biri tutuklanmış diğer polisler serbest bırakılmıştı.


Aile ifade verdi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine eşiyle gelen Güney Tuna'nın babası Cengiz Tuna, gazetecilere yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce görevlendirilen müfettişlerin oğlunun ifadesini hastanede aldığını, kendilerini de görüşmek için davet ettiğini anlattı.

Olaydan sonra üst düzey emniyet yetkililerince ziyaret edildiklerini belirten Tuna, ''Devletin bu işin üzerine çok ciddi bir şekilde gittiğini biliyoruz. Ben olayın başından beri hiç kimseye ön yargıyla yaklaşmadım. Adalet çok hızlı çalışıyor'' diye konuştu.

Cengiz Tuna, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın, oğluna rapor veren poliklinikteki doktorun ifadesine başvurduğunu kaydederek, doktorun görevini ihmal ettiğini savundu.

Oğlunun durumunun çok iyi olduğunu ve sokakta gördüğü polislerin kendisine oğlunun durumunu sorduğunu aktaran Cengiz Tuna, ''Bu olayda herkes görevini yapıyor. Medya bu olayda görevini tam olarak yaptı. Olayı hiç abartmadan, küçültmeden olduğu gibi yansıttı. Biz, kimseyi suçlamadan, hakaret etmeden, doğru bilgi vermeye çalıştık. Ben umutluyum. Müfettişlere gördüğümüzü, bildiğimizi anlatacağız'' şeklinde konuştu.

Cengiz Tuna ve eşi, müfettişlere ifade verdikten sonra emniyetten ayrıldı.