Polise savaş emri mi verildi?

1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim'de kutlamak isteyen sendika ve sivil toplum örgütlerine karşı polis, sanki "savaş" hazırlığı içinde.

30 Nisan 2014 Çarşamba, 17:03
Abone Ol google-news

İstanbul Valiliği, insanların Anayasal haklarını ihlal ederek, toplu taşım araçlarının çalışmasını yasakladı.

İstanbul Valiliği'nin yaptığı açıklamayla Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamasına yasaklanmasının ardından, içinde emniyet yetkililerinin bulunduğu bir polis helikopteri Taksim ve çevresinde keşif uçuşu yaptı.Helikopter, dakikalarca Taksim ve çevresinde uçuş yaptıktan sonra ayrıldı.

Taksim ve meydana çıkan caddelerdeki MOBESE kameraları kontrol edildi.
Arızalı kameralar bakıma alındı. Yeni kameralar takıldı. Gayrettepe ve Mecidiyeköy'den başlayan güvenlik önlemlerinin arıtrıldığı gözlendi. Özellikle Mecidiyeköy ve Şişli'de polisin MOBESE kameralarını yenilemesi ve bazı noktalara ise yeni kameralar yerleştirmesi ise dikkat çekti.Kentin birçok bölgesine getirilen demir polis bariyerlerinin akşam geç saatlerde belirlenen noktalara kuruldu.
Polisler tek tek inşaatları dolaşarak, demir çubuk,sopa bulundurulmaması için bekçileri uyardı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Valilik emriyle toplu ulaşımdaki yasakları kamuoyuna duyurdu: İşte çalışmayacak hatlar.

- 1 Mayıs 2014 günü 06.00'dan itibaren İstanbul Metrosu Yenikapı-Şişhane-Taksim ve Levent- Taksim arasında yolcu taşıması yapılmayacak. Taksim-Kabataş Füniküler seferleri de belirtilen saatten itibaren yapılmayacak.  

- Metro seferleri sadece Levent-Hacıosman arasında sefer yapacak.  

- Metrobüs seferleri 06.00'dan itibaren Anadolu yakasından, Avrupa yakasına seferler yapılmayacak.

Metrobüs hattında Avrupa Yakasında ise Beylikdüzü-Topkapı aktarma istasyonu arasında seferler yapılacak.

- Bağcılar-Kabataş arasında çalışan tramvay Topkapı istasyonuna kadar sefer yapacak. Topkapı-Kabataş arası sefer yapılmayacak.

- Kadıköy-Kartal metro hattı 1 Mayıs günü normal seferlerine devam edecek.

- Aksaray-Atatürk Havalimanı hattında hafif metro seferleri normal devam edecek.

- 300 İETT aracı Anadolu ve Avrupa yakasında istenilen her noktadan geliş ve gidiş ücretsiz sağlamak üzere tahsis edildi.

-Asayiş Harekat Merkezi'nden sorumlu Vali Yardımcısının talimatları doğrultusunda seferler normale dönecek. "