Polisin 'çalıntı soru' itirafları: Kuran'a el bastırdılar

Karaman'daki 'FETÖ' soruşturmasında gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan yararlanan M.E, 'FETÖ'den aldığı sorularla komiser yardımcılığı sınavını kazanmasını ve soruların nasıl dağıtıldığını anlattı.

22 Eylül 2016 Perşembe, 11:26
Abone Ol google-news

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan polis memuru K.Y, 2013 yılındaki komiser yardımcılığı sınavı öncesi Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli H.S, M.N. ve T.K'nın aralarında sınav ile ilgili konuştuklarını, H.S'nin, "Bizim onay vermediğimiz kimse sınava bile giremez" dediğini söyledi.

'KOMİSERLİK SINAVINA ÇALIŞIYORLAR'

Bir süre sonra H.S'nin kendisini TOKİ konutlarındaki  bir evde sohbete çağırdığını, burada "Girme" dediği bir odaya yanlışlıkla girdiğinde oda duvarına yansıtılmış test sorularını gördüğünü anlatan K.Y,  "Odada kimlerin olduğunu göremedim. H.S. bana, 'Komiserlik sınavına çalışıyorlar' dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, K.Y'nin ifadesi üzerine M.E'yi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye çıkarılan ve etkin pişmanlıktan yararlanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan M.E, ifadesinde FETÖ'nün emniyet yapılanmasında H.S. ve K.Y'nin de bulunduğu grupta yer aldığını belirtti.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan M.E'nin verdiği ifade şöyle:

- Karaman'da polis memuru olarak görev yaparken 2013 yılı mart ayında komiserlik sınavı açıldı. Polislik mesleğini çok sevdiğim ve meslekte yükselmek istediğimden komiserlik sınavına girmeye karar verdim. Sınava gireceğimden grup sorumlusu H.S'nin haberi oldu. Bana, 'Teşkilatta senin gibi iyi niyetli, çalışkan ve personeline iyi davranacak amirlere ihtiyaç var. Sınavlara iyi hazırlan' dedi. Sınavdan 10 gün önce izne ayrılmamı istedi. Ben de 10 gün kala izne ayrıldım.

- Sınavdan 2 gün önce akşam vakti, önceden tanımadığım ve tarih öğretmeni olduğunu söyleyen F.A. eve geldi. Getirdiği sinevizyon sistemi ile bize 2-3 saat tarih ve genel kültür dersi anlattı.

- Sınavdan bir gün önce öğretmen E.T, bizimle ayrı ayrı görüşmek istediğini söyledi. Önce ben odaya girdim. Benden Kuranı Kerim getirmemi istedi. Komiserlik sınavında çıkacak soruları bize vereceğini, bu durumu kimseye söylemememizi, hatta aynı evde kaldığım A.S. ile bile bu konuyu konuşmamamız gerektiğini söyledi. E.T, 'Şayet birbirinize ve başkalarına bahsederseniz eşinizden boş olursunuz' gibi söylemlerde bulundu.

- Kur'an üzerine yemin ettirdi.  Sonra dizüstü bilgisayarında, uzun şifreler girerek açtığı klasörde soruları gösterdi. Yaklaşık 1 saat bu soruları çalıştırdı. Sonra A.S'yi odaya göndermemi istedi.