Pozitif Yaşam'dan Beyoğlu'nda AIDS etkinliği

Pozitif Yaşam Derneği ve Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMSIC), AIDS hastalığında farkındalık yaratmak amacıyla Beyoğlu'nda etkinlik düzenledi.

01 Aralık 2012 Cumartesi, 12:26
Abone Ol google-news

Etkinlikte konuşan Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü, hastalık hakkındaki tıbbi gelişmelerin kendilerini umutlandırdığını söyledi. Dünya çapında AIDS hastalığının önlenmesi amacıyla yapılan çalışmaları anlatan Ünlü, bu sene içinde 900 kişiye tanı konulmasını beklediklerini söyledi.

Nejat Ünlü, derneklerinin yeterli desteği bulamamasından yakınarak, yaptıkları ilaç desteklerinin sürekli daraldığını belirtti.

Bu yılki etkinlikleri ''Anneden Bebeğe Geçişi Durduralım'' temasıyla yaptıklarını hatırlatan Ünlü, ''HIV virüsüyle yaşayan anne-babalar, virüs taşımayan bebek sahibi olabilir. Gerekli tıbbi destek alınırsa bebeğe hastalığın geçmesi önlenebilir'' dedi.

Hastalığın farkındalık ve eğitim sayesinde durdurulabileceğini kaydeden Ünlü, bu konuda sivil toplum kuruluşlarının kamu kuruluşları ile birlikte hareket etmesi gerektiğini bildirdi.
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy da HIV virüsünün toplumda artarak devam eden bir sorun olduğunu söyledi.

Eraksoy, hastalık hakkında farkındalığın arttırılması ve bulaşım yollarının unutulmamasının son derece önemli olduğunu belirtti.

Bu hastalıkta zamanında teşhisin ve tedavinin önemli olduğunu aktaran Eraksoy, ''Bu hastalık sosyal ilişkilerle değil, kan yoluyla ve cinsel ilişkiyle bulaşır. Bu alanlarda duyarlı olmak zorundayız. HIV virüsüyle yaşayan 34 milyon kişi var. Virüslü yaşayan insanlar genelde az gelişmiş ülkelerde. Ülkemizde HIV virüsü taşıyan insanların sayısı, yaklaşık 6 bin. Ne yazık ki artış hızı da kaygı vermektedir'' dedi.

Galatasaray Lisesi önünde kurulan standda AIDS hastalığı hakkında bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Standda ayrıca HIV virüslü bir hastanın yazdığı ''Af'' adlı bir kitap da sergilendi. Gruptakiler kırmızı şapka takarak, beyaz önlük giydi. Etkinlik sırasında vurmalı