Protestocuların üzerine ateş açıldı

Yemen'in başkenti Sana'da hükümet karşıtı protestocuların düzenlediği yürüyüşe güvenlik güçleri silahla müdahale etti. Göstericilerin üzerine açılan ateşte ilke belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi yaralandı.

16 Ekim 2011 Pazar, 10:10
Abone Ol google-news

Bugün yapılan ve çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüş, Eylül başında çatışmaların çıktığı bölgede düzenlendi. Yürüyüşün yapıldığı caddeleri ablukaya alan hükümete bağlı birliklerin müdahalesi yine sert oldu.

Gaz bombası ve keskin nişancıların yüksek binalardan açtığı ateşle ortalık savaş alanına dönerken, hastane kaynakları, ölü sayısının artabileceğini belirtiyor.

 

Salih, diplomatları yanlış bilgi yaymakla suçladı

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, yabancı diplomatların, ülkedeki muhalefet tarafından yanıltıldığını ve Yemen'deki durumla ilgili yanlış bilgi yaydıklarını öne sürdü.
Salih, askeri yetkililere yaptığı konuşmada, ülkesindeki muhalifleri, ''uyku tutmayan ve tek istedikleri iktidar olan akıl hastaları'' sözleriyle nitelendirerek, yabancı diplomatların da bu kişilerden topladıkları asılsız bilgileri yaydıklarını kaydetti.

Öteyandan bir sağlık görevlisi, Yemen'in başkenti Sana'da sabah saatlerinde muhalif grupların düzenlediği yürüyüşte çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 5'e yükseldiğini açıkladı. Güvenlik güçlerinin, ülkenin güneyindeki Taiz kentinde de dağıtmaya çalıştığı göstericilerden bir kadının öldüğü, 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yemen'de dün güvenlik güçlerinin başkent Sana'da yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı gösteride protestocuların üzerine ateş açması sonucu 12 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 300 kişi yaralandı.