Putin, Angela Merkel'i ikna etti

Berlin'de Merkel ile görüşen Putin, Suriye'deki kanın durması için siyasi bir çözümün en doğru yol olacağı konusunda görüşbirliği içinde olduklarını söyledi.

01 Haziran 2012 Cuma, 15:31
Abone Ol google-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra AB ülkelerine ilk resmi ziyaretini Almanya'ya yaptı. Berlin'de, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüşen Putin, Suriye'deki kanı durdurmak için uluslararası toplumun BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes planına destek vermeye devam etmesi gerekiğini belirtti. "Suriye'deki ortak görevimiz, durumun daha da kötüye gitmesini önlemek" diyen Putin, iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını, bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu ifade etti.

Silah gönderdikleri iddialarını yalanladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, iç savaşta kullanılma tehlikesi nedeniyle Suriye'ye silah satışı yapmadıklarını, Moskova'nın Şam'a gemilerle silah gönderdiği yönündeki iddiaları da yalanladı.

Merkel'den 'siyasi çözüm' vurgusu

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Suriye'de siyasi bir çözümün en doğru tercih olacağı konusunda uzlaştıklarını söyledi. Merkel, "Hula'daki son katlim, Suriye'deki insanların ve insan haklarının korkunç durumunu gösterdi. İkimiz de siyasi bir çözüm istediğimiz konusunda çok netiz ve Annan planının başlangıç noktası olduğu konusunda hem fikiriz. Ancak Annan planının başarıya ulaşması ve diğer siyasi adımların atılabilmesi için özellikle BM Güvenlik Konseyi'nde enerjimizi ve gücümüzü birlikte kullanmalıyız" dedi.

"Ciddi endişelerim var" demişti

Almanya Başbakanı Angela Merkel dün yaptığı açıklamada Suriye'de Annan planının başarıya ulaşması konusunda ciddi şüpheleri olduğunu açıklamıştı.