Putin devlet başkanlığı için resmen aday

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusunu bugün yaptı.

07 Aralık 2011 Çarşamba, 14:32
Abone Ol google-news

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, mevcut yasalara göre 59 yaşındaki Putin'in 4 Mart 2012'de yapılacak devlet başkanlığı seçimine adaylığına onay verip vermediğini 10 gün içinde açıklayacak.

Devlet başkanı olarak 2000-2008 yılları arasında görev yapan Putin, Rus anayasasının bir kişinin üst üste sadece iki dönem devlet başkanlığı yapmasına izin verdiği için Dimitriy Medvedev'i desteklemişti.

Putin'in başbakanlığı sırasında devlet başkanının görev süresi 6 yıla uzatılırken, Putin'in gelecek yıldan itibaren 12 yıl daha Rus siyasetine damgasını vurması bekleniyor. Medvedev ise Aralık ayından sonra Rusya Başbakanı olarak görev yapacak.

Devlet Başkanlığı seçiminde Putin'in muhtemel rakipleri arasında son seçimde oylarını önemli oranda artırmayı başaran Gennadiy Züganov ve aşırı milliyetçi Rusya Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski'in bulunması bekleniyor.

Analistler, pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde Putin'in partisinin yaklaşık yüzde 15'lik oy kaybı yaşadığını belirterek, devlet başkanlığı seçiminde zorlansa bile Putin'in seçileceği konusunda mutabıklar.