Putin'den bağımsız Filistin devletine destek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, müzakereler yoluyla İsrail'in yanında bağımsız Filistin devletinin kurulmasına destek verdiklerini bildirdi.

26 Haziran 2012 Salı, 13:12
Abone Ol google-news

Batı Şeria'nın güneyindeki Beytüllahim kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, ''Rusya'nın Filistin devletinin tanınmasına yönelik tutumu 25 senedir değişmemiştir'' dedi.

Filistin liderliği ile Mahmud Abbas'ın, İsrail ile yürütülen müzakerelerdeki ''sorumlu'' tavrını takdirle karşıladığını dile getiren Putin, üstü kapalı ifadelerle İsrail'i de eleştirdi.

Putin, İsrail'in Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimlerine atıfta bulunarak ''Tek yanlı hareketlerin yapıcı olmadığından eminim'' diye konuştu.

Abbas ise, Filistin'in özgürlük yolundaki süregelen desteği nedeniyle Filistin halkının Rusya'ya müteşekkir olduğunu kaydetti. Abbas, Filistin ile Rus halkları arasında dini ve toplumsal bakımdan derin bağlar bulunduğunu da ifade etti.

Putin ile yaptıkları görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, barış süreci ve bu sürecin önündeki en büyük engel olarak görülen Yahudi yerleşimleri gibi konuları ele aldıklarını belirten Abbas, barış için tek yolun müzakereler olduğunu vurguladı.

Abbas, bu amaçla Moskova'da uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısında da bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Beytullahim'deki temasları çerçevesinde, Moskova'nın desteğiyle inşa edilen Rus Kültür Merkezi'nin açılışını yaptı. Temaslar sırasında Rus ve Filistin hükümetleri arasında ekonomik işbirliği anlaşması da imzalandı.

Putin, kültür merkezinin açılışından önce, Hristiyanlar için en kutsal mekanlardan biri sayılan Beytüllahim'deki Milad Kilisesi'ni de ziyaret etti.