Ramallah’a abluka

Filistin ile İsrail arasında Gazze’de yükselen gerilim Batı Şeria’ya taşındı. Bölgede karşılıklı saldırılar düzenlendi.

13 Aralık 2018 Perşembe, 22:18
Abone Ol google-news

İsrail işgali altındaki, El Fetih kontrolündeki Batı Şeria’da geçen hafta sonu başlayan gerilim tırmanıyor. Ramallah’ta bir yasadışı yerleşim yakınlarında durakta bekleyenlerin üzerine ateş açılmasının ardından gözaltı ve baskınlarını artıran İsrail güçleri önceki gece ve dün sabah, yerleşimcilere saldırılardan sorumlu olduğunu iddia ettiği iki Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Gazze’nin yönetimini elinde tutan Hamas’ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları öldürülen kişilerin üyeleri olduğunu duyurdu.

Bir bebek yaşamını yitirdi
İsrail ayrıca, geçen pazar günü bir otobüs durağına yapılan saldırıda yaralanan İsrailli hamile kadının erken doğumla alınan bebeğinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Haaretz’in haberine göre, dün de Ofra yakınlarında yol kenarındakilere açılan ateş sonucu 2 İsrail askeri ölürken 2 kişi de yaralandı.
Saldırıyı düzenlediği iddia edilen Filistinlinin İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü bildirildi. Doğu Kudüs’te de 2 İsrail polisini bıçakla yaralayan bir Filistinlinin vurularak öldürüldüğü kaydedildi.

Suikast çağrısı
İsrail ordusu, bölgede İsraillilere ateş açılmasının ardından Batı Şeria’nın Ramallah kentinin giriş çıkışlarını askeri kontrol noktalarıyla kapattı.

Öte yandan, İsrail askerlerinin Ramallah’a bağlı mahallelere baskın düzenlediği belirtildi. Bölgeden, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilerin ev ve araçlarına saldırı düzenlediği haberleri gelirken İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev de Hamas liderlerine suikast çağrısında bulundu.
Bu hafta Batı Şeria’nın Nablus kenti çevresinde bulunan yasadışı İsrail yerleşimlerinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın resminin atış hedefine yerleştirildiği, “Terörü finanse edeni öldürün!” ifadelerinin yer aldığı afişler asılmış, Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın genel merkezine de göz yaşartıcı gazla baskın düzenlenmişti.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Tel Aviv yönetiminin yasadışı yerleşimlerini artırması ve Gazze’ye yönelik abluka uygulamalarıyla yıl boyunca çatışmaya sahne olan bölgede çözüm için umut giderek azalıyor. Filistinli mültecilerin ülkelerine dönmeleri ve ablukasının kaldırılması için geçen martta Gazze’de başlayan ve cuma günleri tekrarlanan “Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine İsrail askerlerinin müdahalesi sonucunda en az 235 Filistinli yaşamını yitirdi.