Ramazanda fındık toplamak zor

Ramazan ayı ile fındık hasadının aynı döneme denk gelmesi, normal şartlarda dahi zor olan fındık toplama işini daha da zorlaştırıyor. Fındık toplayanlar en çok su ihtiyacı hissettiklerini belirtirken, bahçe sahipleri ise çalışma saatlerini kendilerine göre ayarlıyor.

18 Ağustos 2011 Perşembe, 08:25
Abone Ol google-news

Trabzon'un Sürmene ilçesinde 82 yaşındaki Rabia Küçük, hem oruç tutuyor hem de ilerleyen yaşına aldırmadan yeğenleri ve torunları ile birlikte bahçesinde fındık topluyor.
İstanbul'da yaşadığını ve emekli olduğunu belirten Küçük, ''Yazın buraya gelip çoluk çocuk fındığımızı topluyoruz. Yeğenlerim, torunlarım yardımcı oluyor. 15 yaşımdan beri fındık topluyorum. Şimdi 82 yaşındayım, yine de topluyorum'' dedi. Küçük, oruçluyken fındık toplamanın zor olduğunu ifade ederek, ''Hem oruç tutmak hem de fındık toplamak zor iş. Her şeyin zorluğu var. Zor olmadan ekmek yok. Sabah 9.00'da girdik bahçeye, öğleden sonra da bitirdik. Daha bu saatten sonra gitmeyiz. Evde boş duran bu saatten sonra fındık ayıklar'' diye konuştu.

Gençliğinde çok seneler fındık ayının Ramazana denk geldiğini anlatan Küçük, ''Yaşlandıkça tabii zor oluyor. Gençlik zamanlarında başka, yaşlılıkta başka. Ama ne yapacaksın, nerede boşluk varsa orada çalışmak var. Ölünceye kadar çalışacaksın, yatak ömrü vermesin Allah. Oruçtan bunalmıyoruz, susuzluk kötü. Ne yapacaksın, o kadar çekmesen olmaz, Allah kabul etsin. Kimse kolayına para kazanmıyor, herkes zorlukla kazanıyor'' dedi.

Küçük, bu sene fındığın verimsiz olduğunu ve ürünün geç olgunlaştığını vurgulayarak, fındık işinin toplamakla bitmediğini, kurutma, ayıklama gibi bir çok işinin daha olduğunu kaydetti. Raiba Küçük'ün yeğeni Mehmet Küçük de niyetli olunca fındık toplamanın daha da zor olduğunu belirterek, en çok da susuzluk nedeniyle sıkıntı çektiğini belirtti.
Küçük, fındığın henüz tam olmadığını ancak İstanbul'a dönmeleri gerektiği için toplamak durumunda kaldıklarını ifade etti.
 

'Yevmiyeci tutamıyoruz çünkü maliyeti karşılamıyor'

Ayşe Küçük ise bu sene fındık toplamada zorlandıklarını anlatarak, ''Normal zamanda fındık toplarken susarsın, içersin, susuzluğunu giderirsin. Ancak şimdi öyle olmuyor. Açlık akla gelmiyor ama su istiyor insan'' diye konuştu. Sevilay Çınar, sıcak hava ve Ramazanda fındık toplamanın zor olduğunu vurgulayarak, ''Dalında bırakmak olmaz mecbur toplayacağız. Felaket susuzluk oluyor. Niyetli olunca fındık toplamak daha da zor oluyor. Şu anda susuzluktan ağzımı döndüremiyorum'' dedi. Gündüz fındık topladıklarını akşam ise ayıkladıklarını vurgulayan Çınar, böylelikle fındık işini bu hafta bitirmeyi planladıklarını kaydetti.

Sürmene ilçesinde çocukları ve torunlarıyla bahçesinde fındık toplayan Ezel Karadeniz, kendi işleri olduğu için bahçeye istedikleri saatte indiklerini belirterek, ''Sabah 9.00, 10.00 gibi toplamaya başlıyoruz. Çocuklar, torunlar tatil için buradalar, onlar buradayken işi kolaylayalım diye akşama kadar toplamaya devam edecekler. Bitirelim istiyoruz, ama bitmez herhalde'' diye konuştu.

Karadeniz, bu sene fındık olmadığını ifade ederek, ''Ama yine de olanı topluyoruz. Dalında bırakamayız. Satamayız herhalde, ancak kendimize yeter. Ramazan olunca hangi işi yapsan yorucu oluyor. Yoruluyoruz tabi. 30 sene önce Ramazan fındık ayına denk gelmişti, ama o zaman gençtim. Şimdi zor oluyor'' dedi.

Ezel Karadeniz'in oğlu Coşkun Karadeniz ise annesine fındık toplama işinde yeğenleriyle birlikte yardımcı olduklarını söyledi. Bir kaç senedir fındığın maliyetini karşılamadığını ifade eden Karadeniz, ''Fındığı toplamak için yevmiyeci tutamıyoruz, çünkü maliyeti karşılamıyor. Bir kaç sene önce fındık 7, 7.50 lira olduğu zaman iyiydi, ancak şimdi fiyat düşük. Zor da olsa kendimiz toplamak durumundayız'' diye konuştu.