Raporu savundu

İngiliz Parlamentosu'nun İçişleri Komisyonu Başkanı ve İşçi Partisi milletvekili Keith Vaz, Türkiye'nin sınır güvenliğiyle ilgili kaleme aldıkları raporun "Türkiye'nin AB'ye katılımına yardımcı olacak nitelikte olduğunu" söyledi.

02 Ağustos 2011 Salı, 10:25
Abone Ol google-news

Vaz, Komisyonun dün yayımladığı, "Türkiye'nin AB'ye Katılımında Adalet ve İçişleri Alanı İçin Çıkarımlar" başlıklı raporuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye'nin AB üyeliği durumunda, komşu ülkelerden göçün artmasına ilişkin endişeler olduğu ve Türkiye'nin sınır kontrollerini sıkılaştırmasına AB'nin yardımcı olması gerektiği" belirtilen raporun Türkiye ile Yunanistan ziyaretlerinin ve Avam Kamarasında konuya ilişkin yapılan oturumun ardından yazıldığını belirten Vaz, parlamentodaki siyasi partilerin tümünden milletvekillerinin bulunduğu komisyonun bu rapor üzerinde hemfikir olduğunu kaydetti.

Vaz, raporun özellikle yasa dışı göçün önlenmesinde Türkiye'nin daha fazla kaynak edinmesine yardımcı olması umudunu dile getirerek, "Bu rapor, Türkiye'nin AB'ye katılımına yardımcı olacak çok iyi bir rapordur. Türkiye'den yapmasını istediğimiz şeylerin yazılı olduğu bir rapor değildir" dedi.

Türkiye'nin AB üyeliğinin destekçisi olduğunu vurgulayan Vaz, "Ama Türkiye AB'ye katılmadan önce ele alınması gereken konulara odaklanmasının çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

Suriye, Irak, Afganistan ve Somali gibi ülkelerden çok sayıda yasa dışı göçmenin Türkiye'yi geçiş ülkesi olarak kullanarak Avrupa'ya gitmek istediğini kaydeden Vaz, şöyle konuştu:

"İstanbul dünya standartlarında bir şehir. Dünyanın birçok yerinden İstanbul'a insanlar, Avrupa'nın geri kalanına giriş kapısı olduğu için de geliyor. Bu rapor, bu sorunla mücadelede daha fazla kaynak ve yardım almak için bir fırsat olarak kullanılmalıdır."

Türkiye'nin AB sürecinin hızlı olmamasına karşın, raporun zamanlamasının "doğru" olduğunu savunan Keith Vaz, Türkiye'nin sınırları güvenli olursa, insanların Türkiye'ye Avrupa'ya gitmek için girmeyeceğini kaydetti.

"Avrupa'nın Türkiye'ye uygun kaynak sağlamasına çalışıyoruz ki, yasa dışı göç önlensin" diyen Vaz, Türkiye AB'ye katılmadan önce Europol ve Frontex gibi Avrupa'nın sınırlarla ilgili kurumlarına kabul edildiğini görmek istediklerini ifade etti. Bu tür Avrupa kurumlarıyla yakın işbirliğinin yasa dışı göçü daha fazla önleyeceğini kaydeden Vaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu rapor, Türkiye'ye bir şey önermiyor, sadece İngiliz hükümetine öneriler var. Bu, Türkiye'nin yapmasını istediğimiz şeylerin yazılı olduğu bir rapor değil, İngiliz hükümetinden Türkiye'ye yardım etmesi için AB'de bir şeyler yapmasını istediğimiz bir rapordur."

Bundan sonraki bir yıllık süreçte İngiliz hükümetinin hazırladıkları rapordaki tavsiyeleri onaylayıp onaylamadığının takip edileceğini belirten Vaz, "Türkiye'nin AB'ye katılımını görmek istiyoruz. Umarım bu rapor, suç ve göçmenlik gibi iki önemli sorunu çözmemize yardımcı olur" diye ekledi.

İngiltere'nin Asya kökenli en uzun süredir görev yapan milletvekili olan 56 yaşındaki Keith Vaz, 1999-2001 yıllarında İşçi Partisi iktidarı döneminde ülkenin Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevinde bulundu. Halen muhalefetteki İşçi Partisi'nin Doğu Leicester milletvekili olan Vaz, 2007 yılından bu yana İngiliz Parlamentosunun İçişleri Komisyonu Başkanlığını yürütüyor.

Komisyon raporunda, İngiliz hükümeti ve AB ortaklarından Türkiye'ye sınır kontrollerini sıkılaştırması için her türlü desteği vermesini istedi.