'Refarandum' yoluyla düzeltebiliriz

Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Irak-ABD güvenlik anlaşmasıyla ilgili olarak önümüzdeki yaz düzenlenecek referandumda Iraklıların anlaşmayı "düzeltme" şansının olacağını söyledi.

Yayınlanma: 06.12.2008 - 16:14
Abone Ol google-news

Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Eğer bir şeyler umduğumuzdan farklı giderse, referandum yoluyla düzeltebiliriz" dedi. Halkın referandumda anlaşmayı reddetmesi halinde, Irak hükümetinin bu sonucuna bağlı kalacağını ve bu isteği Amerikan yönetimine ileteceğini kaydeden Haşimi, anlaşmanın bir yıl süreli olduğunu, imzalayan taraflardan birinin bildirimde bulunması halinde feshedilebileceğini kaydetti.

Irak parlamentosu ve Devlet Başkanlığı Konseyi, Amerikan askerlerinin Irak'tan 2011 yılının sonuna kadar tamamen çekilmesini öngören güvenlik anlaşmasını onaylamıştı. Meclisteki Şii ve Kürt blokları, anlaşma lehinde oy kullanmalarını sağlamak için Sünnilerin "anlaşmanın referanduma sunulması" önerisini kabul etmişlerdi.

Sünnilerle varılan anlaşma çerçevesinde, Meclis ve Devlet Başkanlığı Konseyi'nin onayından sonra anlaşmanın yürürlüğe girmesi, ancak referandumda reddedilmesi durumunda feshedilmesi kararlaştırılmıştı.


En Çok Okunan Haberler