Referanduma günler kala büyük çatlak: Ben olsam görevden alırım

MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Karatepe’nin eyalet sistemine yönelik sözlerine Erdoğan’ın ve hükümetin sessiz kalmasına sert çıktı. Bahçeli, “Bir danışman eyalet sistemini getireceğiz diyor, Cumhurbaşkanı da kabulleniyorsa, o zaman iki gün içerisinde üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir? Benim böyle danışmanım olsa o saat görevden alırım” dedi.

13 Nisan 2017 Perşembe, 21:24
Abone Ol google-news

<video:720158>

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den, referaduma saatler kala Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlarına çok sert tepki geldi. Bahçeli, “Şimdi, eyalet sistemini getireceğiz diye bir danışman, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak söylüyor ve Cumhurbaşkanı da buna ses çıkarmıyor, kabulleniyorsa, o zaman iki gün içerisinde eyalet sistemine karşı olan, üniter yapıda düşüncesi olan ülkücülerin kararı ne olabilir?” diye sordu.

Bahçeli, canlı yayında sorularını yanıtladı. Anayasa değişiklik teklifinde başından bu yana AKP ile birlikte ortak hareket eden MHP’nin genel başkanı Bahçeli’nin, başta “sistem ile birlikte eyalet sisteminin de getirilebileceğini” söyleyen Şükrü Karatepe olmak üzere Erdoğan’ın danışmanları ile hükümete bu kadar sert yüklenmesi dikkat çekti. Bahçeli, şunları söyledi: “Şimdi bir danışman kalkıyor, bir eyalet sisteminden bahsediyorlar. Böyle bir açıklamayı yapan insanlar, ya AKP’nin hedefini sabote ediyorlar, ya da iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar bunlar. Bunları zaman gösterecek.”

‘Oyuncağı olmayız’

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu durumu iletip iletmediği” sorulan Bahçeli, “Hayır. Bunu saklamanın manası, iletmenin gereği yok. Her şeyi yakınen takip eden bir Cumhurbaşkanı ve Başbakan... Geçmişte Kayseri’de bir belediye başkanlığı yapmış, başka bir özelliği olmayan bir kişinin danışman olarak Türkiye’yi sabote edebilecek cümleler kullanmasını anlamakta ben zorlanıyorum ve kabul etmiyorum. Benim danışmanım olsa o saate görevden alırdım” dedi. Bahçeli, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un da “referandumdan hayır çıksa dahi başkanlığın gündemden düşmeyeceğine” ilişkin sözleri üzerine de “Biz, üç – beş danışmanın oyuncağı olmayız. Bizim muhattabımız AKP’dir, yani partidir” yanıtını vermesi de dikkat çekti.

Bahçeli’nin, “Erdoğan aday olursa destekler misiniz” sorusuna da “Kim öle kim kala. Cumhurbaşkanı seçimi başka şey, şahıs olarak Türkiye’de fiili durum dayatmayı hukuki zemine çekerek, bir hükümet sistemini gözden geçirmek başka şey. Bu her zaman Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğimiz anlamı taşımaz. MHP terörle mücadelede, ülkenin istikrarında, Suriye, Irak’ta Türkiye’nin tehditlere karşı duruşunda bugünkü siyasi iktidara ne pahasına olursa olsun destek vermektedir” yanıtını verdi.