Referanduma muhalefetten ilk tepki!

Taksim Gezi Parkı için referandum yapılması önerisine CHP, MHP ve BDP'den ilk tepkiler...

13 Haziran 2013 Perşembe, 07:57
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Burada bir tiyatro oynanıyor, Başbakanın görüştüğü kişiler 16 gündür mücadele edenlerin temsilcileri değil. Eğer Çelik veya sayın Başbakan gerçek temsilcilerle görüşüyor olsaydı, gerçek talepleri öğrenmiş olur ve bu öneri ile ortaya çıkmazdı. Orada oynanan bir tiyatro. O heyette bu tiyatronun bir parçası" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak da, Gezi Parkı'nda yapılacak projenin referanduma götürülmesi fikrine ilişkin, "Eğer samimi iseniz, o zaman halkın tepki gösterdiği, STK'ların yargıya götürdüğü 3. köprü, 3. havaalanı, Kanal İstanbul, Galataport için de İstanbul halkına sorun" ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Park'yla ilgili plebisit yönteminden söz etmesi üzerine konuyu TBMM’ye taşıyan Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Erdoğan’a, “Sandık güvenliğini kim sağlayacak? “Yürütmeyi durdurma kararı varken akıbetin ankete bırakılması hukuki midir? Taksim dayanışması ile niçin görüşmüyorsunuz?” diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi'de "Anayasa hükmü ve idare mahkemesinin Taksim Gezi Parkı ile ilgili yürütme kararı olduğuna göre, bu konuyu referanduma taşımayı düşünmek Anayasa'yı bilmemektir" dedi.

MHP ise referandum önerisine 'geç kaldılar, olay siyasallaştı" diyerek tepki gösterdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Madem bu konu ile referandum talebi vardı da neden ajite edecek açıklamalar, ısrarlar ve müdahaleler yaptılar? O zaman bu geldiğimiz noktanın sorumlusu kimdir? Bir tarafta siyasi rant elde etmek istiyorsunuz bunu kullanarak, başbakan çıktı 'Rezidans, AVM yapacağım' dedi, 'Topçu Kışlası' olacak dedi, bu kitleleri tahrik etti. Bunu neden yaptı bilerek isteyerek mi yaptılar? Şimdi referandum yaparsanız tercihler de siyasi yönde olacak, sağlıklı netice alınması mümkün görünmüyor. Bu meseleyi Gezi'nin ötesine taşıdıkları için Ak Parti bir kutup haline gelmiştir. Keşke bu noktaya gelmeden toplum kutuplaşmadan gündeme gelseydi, geç kaldılar" şeklinde konuştu.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da referandum önerisini getiren hükümetin eylemleri ve halkın taleplerini anlamadığını söyledi. Kaplan, "Zaten bir yargı kararı var. Buna uymak zorunda, eğer halkın talepleri konusunda referanduma gidecekse öncelikle 'devlet şiddetini' götürmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.