Rekor kıran milletvekilinden Meclis'te 'sulu' protesto

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Mehmet Çakıcı, KKTC Cumhuriyet MeclisiGenel Kurulu sırasında suyun özelleştirilmesine karşı Meclis kürsüsünde pankartlı eylem yaptı. Çakıcı’nın “Suda özelleştirmeye hayır. Suda peşkeşe başkaldırıyoruz” yazılı pankartı açması üzerine genel kurul oturumuna ara verildi.

29 Şubat 2016 Pazartesi, 17:35
Abone Ol google-news

KKTC'de su konusunda yaşanan uzun süreli anlaşmazlığın ardından geçtiğimiz günlerde imzalanan taslak metni Çakıcı tarafından protesto edildi. Çakıcı yaptığı konuşmaların ardından su konusuna da değinerek, "Devletin su kaynaklarını peşkeş çeken hükümet, kendine bir de 'sol hükümet' diyor." şeklinde konuştu.

Bu durumu tarihin en büyük peşkeşi olarak tanımlayan Çakıcı, hükümeti de süreçle ilgili yanlış bilgilendirmekle suçladı. Çakıcı, "Dünyanın her yerinde her ülkesinde suyun özelleşmesine karşı halklar yürüdü biz neredeyiz?" diye sordu. Bu konuşmaları sırasunda Çakıcı, daha sonra kürsüde “Suda özelleştirmeye hayır. Suda peşkeşe başkaldırıyoruz” yazılı bir pankart açtı. Bunun üzerine meclis oturumuna ara verildi. 

13,5 SAAT KÜRSÜDE KONUŞMA YAPMIŞTI 

Çakıcı, 2011 yılında sendikaların tepki göstererek grev ve miting yapmasına neden olan bazı yasa tasarılarının görüşülmesi için gerçekleştirilen olağanüstü toplantı sırasında, kürsüde 13 saat konuşmuş kırılması güç bir rekora imza atmıştı.