Reuters: Kamu bankalarının kullandığı rezerv beş ayda 50 milyar doları aştı

Reuters, kamu bankalarının TL'yi desteklemek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinden kullandığı miktarın Ocak-Mayıs döneminde 50 milyar doları aştığını yazdı.

30 Mayıs 2020 Cumartesi, 15:43
Reuters: Kamu bankalarının kullandığı rezerv beş ayda 50 milyar doları aştı
Abone Ol google-news

Reuters’ın haberine göre, Türkiye bu yıl TL’yi desteklemek adına kamu bankaları aracılığıyla yılın ilk 4 ayında rezevlerinden 44 milyar dolar kullandı.

TCMB verilerinden dört bankacının yaptığı hesaplamaya göre 2019 başından Nisan sonuna kadar kullanım 77 milyar dolara ulaştı. Bankacılar Nisan’dan sonra da rezerv kullanımının devam ettiğini Mayıs ayı ile birlikte bu yılki döviz satışlarının 50 milyar doları aştığını tahmin ediyor.

Söz konusu rakamlar Ocak-Nisan dönemi için TCMB verilerinden hesaplamalar içeriyor. Ocak-Mayıs dönemi ise hesaplamaların yanında tahmin de içeriyor.

Kamu bankaları aracılığıyla gerçekleşen bu döviz satışları yatırımcıların TCMB’nin yabancı para rezervlerinin yeterliliği konusunda endişelerine de neden oluyor.

Merkez Bankası ise henüz konuya ilişkin yorum yapmadı.

‘REZERVLERİMİZDE DALGALANMA GEÇİCİ’ DEMİŞTİ 

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, enflasyon raporunda yaptığı açıklamada “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz; küresel risk iştahında ciddi azalma oldu. Gelişmekte olan ülkelerden ciddi bir sermaye çıkışı oldu. Rezervlerimizde dalgalanma söz konusu ancak geçici” demişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da son yatırımcı konferansında Türkiye’nin yeterli olandan da fazla döviz rezervi bulunduğunu belirterek TCMB’nin tıpkı diğer merkez bankaları gibi piyasalardaki oynaklığı azaltmak adına döviz likiditesi sağladığını söylemişti.