Reuters: Türk askerinin bir bölümü Kuzey Irak'taki kampı boşaltıyor

Reuters: Yeni düzenleme kapsamında Irak'ın kuzeyindeki Türk askerlerinin bir bölümü Başika kampını boşaltıyor...

14 Aralık 2015 Pazartesi, 10:39
Abone Ol google-news

<video:446807>

Reuters, bir Türk askeri kaynağına dayanarak bugün bazı Türk birliklerinin Başika kampını terk edip kuzeye yöneldiklerini duyurdu. Ancak yetkililerin Türk birliklerinin nereye gittiklerinden söz etmediklerine dikkat çekildi. Haberde Türkiye'nin askerlerini geri çekme yönündeki baskıya boyun eğip eğmediğiin net olmadığı da aktarıldı.

Fransız AFP ajansı da kaç askerin kamptan ayrıldığının belli olmadığını yazdı. Ajans Salim el Şabaki isimli bir Iraklı meclis üyesine dayanarak, görgü tanıklarının Türk askerlerinin kuzeye doğru çekilmeye başladıklarını aktarırken, Başika kampında sadece Haşad el Vatani güçlerini eğitecek personelin kalacağı iddiasına yer verdi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

(Musul’a asker sevkıyatı) Biz çok farklı bir ülkeyiz. Irak’ta terör örgütlerinin cirit attığı bir yer. Terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdir unsurudur. Biz davete icabet olarak Irak’a geldik. Irak merkezi yönetimi oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına tedbir alamazsa, tedbiri biz alırız. Neredeyse 1.5 yıl zaman geçti. İnsana sormazlar mı, 1.5 yıldır neredeydiniz?

Irak Türkiye için BM'ye gidiyor

Oradaki askeri geri çekmek söz konusu olamaz. Muharip asker bulundurma noktasında değil, eğitim veren askerimizin, subayımızın korunmasına yöneliktir. Açıklanan rakamların hepsi uçuktur. Bu rakamlar orada bulundurduğumuz asker sayısıyla hiç mi hiç alakası yoktur.

Şu anda da bu açıklamayı hükümetimizin yapmış olması lazım. Irak Merkezi Yönetimi'yle arkadaşlarımız dün bu mutabakatla dönmüş oldular."